„Mám ráda podobné koncerty, vážím si jich pro uvolněnou atmosféru, které se snažím přizpůsobit odlehčenější repertoár. Jsou to zvláštní koncerty, vedle hudby slyším zpívat ptáky a zvyky letadel i aut,“ žertovala Garančová, která se v Krumlově představí v programu z francouzských operních árií 19. století. Vystoupí jako Johanka z Arku, zrádná Dalila, královna ze Sáby i jako temperamentní Carmen.
Šestatřicetiletá pěvkyně je v současnosti jednou z největších hvězd světové operní scény. Vystupuje s předními orchestry a objevila se na jevištích většiny slavných operních domů. Kritici oceňují zejména její muzikálnost, hlasovou techniku, inteligentní přístup ke zpěvu, dramatický potenciál i osobní půvab. Narodila se v Rize, kde také vystudovala Hudební akademii.

„Bohužel, z finančních důvodů jsme museli zrušit dvě velké hvězdy, o které jsme dlouho usilovali. Jedná se o americké vokální sexteto Take 6 a k naší velké lítosti jsme museli též odvolat proslulého houslistu Maxima Vengerova, který měl festival zakončit,“ se smutkem informoval ředitel festivalu Jaromír Boháč.
V programu ale tentokrát nebude chybět symfonická pocta legendární kapele Queen, jejíž provedení loni v létě zhatilo počasí: The Queen Symphony pod taktovkou skladatele Tolgy Kashifa. „Skupina Queen se stala ztělesněním syrového hudebního projevu, který však vyvěrá z řemeslně pečlivě provedených nahrávek a vystoupení. Jejich tvorba proto představuje nejen dar, ale neoddiskutovatelný umělecký odkaz dalším generacím. V mnoha ohledech totiž hudba skupiny Queen ztělesňuje průlom ve vzájemném ovlivňování rocku a klasické hudby. Zvuk jejich písní je evidentně rockový, ale když je rozložíte na prvotní částice, zjistíte zajímavou věc: jádro jejich kompozic poslouží jako hodnotný základ pro tvorbu symfonického charakteru,“ řekl o zrodu svého díla Kashif.

Rozhovor s Jaromírem Boháčem, ředitelem festivalu
Festival nabídne mimo jiné i gratulační koncert k 25. výročí založení skupiny Čechomor, pěvecký recitál basbarytonisty Adama Plachetky, flamenco v podání španělského kytaristy Carlose Piñany či sérii komorních koncertů v Maškarním sále českokrumlovského zámku.
Na pódium Pivovarské zahrady se vrátí zpěváci z Broadwaye s populárními melodiemi z muzikálů a rockových oper a tzv. národní večer zaměřený na kulturu a gastronomii některé země či regionu.
Jeden z koncertů je tradičně věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov. Tentokrát to bude koncert fenomenálního jihokorejského klavíristy Kun Woo Paika, který se uskuteční 2. srpna 2013 v Zámecké jízdárně a zazní na něm Rachmaninovův klavírní koncert č. 3.

Program Mezinárodního hudebního fetivalu Český Krumlov naleznete zde