Evropský Oscar taky Oscar. Almodóvara potěšil

Berlín - Pedro Almodóvar má dalšího Oscara, i když „jen“ evropského. Ocenění za přínos světové kinematografii španělskému režisérovi udělí Evropská filmová akademie. A možná ho nemine od akademiků ani další cena, jeho komedie Rozkoš v oblacích je totiž na seznamu širších nominací.

Svého prvního „evropského Oscara“ dostal Almodóvar poprvé za snímek Ženy na pokraji nervového zhroucení z roku 1988. „Rané filmy Peda Almodóvara jsou svědectvím a dědictvím nové španělské demokracie,“ popsala režsiérův přínos kinematografii EFA.

Nicméně jeho celovečerní režijní debut Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón z roku 1980 označila kritika za nejhorší španělský snímek všech dob. Hned v následujícím filmu Labyrint vášní dal režisér prostor neznámému nepěknému chlapci - Antoniu Banderasovi. A ten už o tři roky později získal nominaci na Oscara - a stal se miláčkem Hollywoodu. Pro „továrnu na sny“ objevil i další španělskou hvězdu - Penélope Cruzovou.

Oba jsou za nastartování své kariéry dlužni Almodóvárovi a jsou pro něj ochotni zahrát ledacos, třeba i jen minutový štěk v jeho zatím posledním snímku Rozkoš v oblacích. Bláznivá komedie se dostala do širších nomaních na letošního evropského Oscara.

Video Pedro Almodóvar dostane evropského Oscara
video

Pedro Almodóvar dostane evropského Oscara

„Pravé“ Oscary Almodóvar sbíral za jiné snímky. První dostal v roce 1999 za drama Vše o mé matce, druhý za film Mluv s ní (2002). Váží si ale i evropského ocenění. „Jsem velmi potěšený takovým vyznamenáním. Od svého založení byla ke mně Evropská filmová akademie mimořádně štědrá,“ reagoval.

Cenu převezme 7. prosince v Berlíně, kde se budou vyhlašovat vítězové 26. ročníku Evropských filmových cen. Užší nominace ohlásí akademie 9. listopadu. Šanci dostat se do ní mají i dva české tituly: minisérie Hořící keř polské režisérky Agnieszky Hollandové a drama Můj pes Killer, které v koprodukci České televize natočila slovenská režisérka Mira Fornay.