Když se režisér Sláma ptá režiséra Formana, dějí se věci

Praha - V létě roku 2012 vedl Bohdan Sláma s Milošem Formanem v jeho současném domově v Connecticutu rozhovor, který nyní vyšel v knižní podobě pod názvem Povolání režisér. Tak trochu jiný rozhovor se dotýká podstaty práce režiséra a scenáristy. Dalo by se říci, že je spíše určen zájemcům o filmové umění, může však oslovit i širší veřejnost, neboť skrze zkušenosti a moudrost slavného režiséra se dotýká důležitých stránek života v obecnějším kontextu. Legendární filmový režisér v něm odkrývá cesty, které ho přivedly až na samotný vrchol toho, co lze v tomto oboru dosáhnout, a díky citlivému tazateli neopomíjí žádnou z filmových disciplín.

V zaujaté debatě se čtenář dozví o hledání námětů, psaní scénáře, kritériích používaných při výběru herců, zákulisí jednání s producenty, ale i odborná fakta týkající se používání kamer, svícení, sestavování dialogů i detailní popisy provedení jednotlivých scén.

„Mne zajímalo hovořit s ním o tom, co děláme, protože je moudrý a umí to. On je prostě výborný vypravěč a touha být tím vypravěčem a umět to je něco velmi cenného a potřebného,“ komentuje publikaci Sláma.

Kniha obsahuje též filmografii Miloše Formana i Bohdana Slámy, dále jmenný rejstřík stejně jako rejstřík filmů a filmových postav. Publikace je vybavena bohatým fotografickým materiálem - jednak archivními fotografiemi z natáčení Formanových filmů, jednak aktuálními snímky obou režisérů během jejich setkání a rozhovoru v domě Miloše Formana v USA.

„Byl to zážitek, na který se nezapomíná. Miloš žije zvláštním způsobem. Například respektuje i v Americe český čas, takže vstává odpoledne a pak je schopen povídat až do noci. Dělalo to dojem takového zastaveného času v Connecticutu, kde žije uprostřed bažin, v dřevěném domě, který byl původně stodola. Je to prostor, kde se člověk tak trochu ztrácí a zase objevuje, a to se děje i s Milošem Formanem,“ zavzpomínal na práci při rozhovoru dokumentarista a fotograf David Čálek, autor fotografické složky knihy. „Zážitek to byl opravdu silný, protože se tam odehrávalo něco velmi důležitého mezi Bohdanem a Milošem, mezi režiséry různých generací. A Forman je opravdu velice moudrý člověk,“ doplnil Čálek.