Cimrmanovo Proso v jedné ošatce

Praha - Záznam koncertního provedení  slavných melodií odzicezných z operetní fresky Járy Cimrmana vychází na DVD. Ve světové premiéře zazněly letos na festivalu Prague Proms v interpretaci Českého národního symfonického orchestru, vedeného Liborem Peškem. Koncert se z Obecního domu přenášel do 54 kin po celém Česku.

Video Cimrmanovo Proso vychází na DVD
video

Cimrmanovo Proso vychází na DVD

Operetu Proso složil Cimrman složil ve chvíli, kdy ztroskotal při letu vzducholodí Karel a byl nucený nouzově přistát na strništi. Noty své operety záhy poslal do vídeňské soutěže, jenomže jen obyčejnou poštou a ne doporučeně, a tak si členové poroty noty mezi sebou rozebrali. „V porotě byli Lehár, Strauss, Piskáček, Kálmán a každej si z toho něco vzal,“ upozornil Petr Brukner, herec Divadla Járy Cimrmana. Melodie se pak objevily v operetách Netopýr nebo Polská krev.

Jejich pravého autora, Járu Cimrmana, po 120 letech připomenul tým českých cimrmanologů koncertem, na němž se jeho členové představili i jako muzikanit: Zdeněk Svěrák hrál na violloncello, Robert Bárta na housle, Miloň Čepelka se zaskvěl coby tenorista. Záznam koncertu vyšel 11. října na CD i DVD.