Zahradní slavnost i tanec o boxerovi. Divadelní noviny udělovaly ceny

Praha - Výroční cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr obdržel Karel Dobrý za titulní roli v inscenaci Den opričníka, kterou v režii Kamily Polívkové uvádí pražské Studio Hrdinů. V činohře zabodoval režisér Dušan David Pařízek za nastudování Havlovy Zahradní slavnosti v činohře Národního divadla.

V kategorii Hudební divadlo byl oceněn Miloš Orson Štědroň za libreto a hudbu k inscenaci Divadlo Gočár v produkci občanského sdružení Omnimusa Praha.

Poslední dvě ceny za tvůrčí počiny sezony 2012-2013 patří v kategorii Alternativní divadlo režiséru a autorovi Petru Boháčovi a v kategorii Tanec a balet choreografce a tanečnici Markétě Vacovské. Podíleli se na společném projektu One Step Before the Fall, inspirovaném životem amerického boxera Muhammada Aliho. Vznikl v koprodukci formace Spitfire Company se studiem Damúza. Inscenace získala v létě v rámci festivalu Edinburgh Fringe cenu Herald Angel stejnojmenného britského deníku, Vacovská se v červnu stala Tanečnicí roku 2013.

Ocenění se předávala 15. října odpoledne v pražském Divadle Na zábradlí. Podle šéfredaktora Divadelních novin Jana Koláře se tato ocenění z kdysi opulentních poct dotovaných Sazkou posunula spíše do roviny cen čestných. „Je to prestiž, kterou nyní podporují domácí výtvarníci. Po Jiřím Anderlem a Vladimíru Suchánkovi v minulých ročnících jsou to letos díla Michala Pěchoučka, která ocenění převzali,“ upozornil.

O laureátech rozhodla porota složená ze třiadvaceti kritiků. Herečky a zároveň sestry Anežka Kubátová z Divadla Na zábradlí a Barbora Kubátová z Divadla F. X. Šaldy Liberec předávací ceremoniál ve foyeru divadla uvedly a uzavřely skeči. Ocenění byla předána už potřinácté.

Video Ceny Divadelních noviny rozdány
video

Ceny Divadelních noviny rozdány