Klicperovo divadlo se prořeklo: Zeman vyznamená Suchého

Praha - Spoluzakladatel divadla Semafor, spisovatel a hudebník Jiří Suchý převezme 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Informaci prozradilo Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Suchý informaci potrvrdil, Hrad se k ní nevyjádřil. Legenda českého divadla tak zřejmě dostane už druhé státní vyznamenání, což je značně neovyklé.

„Z obvykle dobře informovaných kruhů se nám doneslo, že v tento Den české státnosti převezme pan Jiří Suchý na Pražském hradě státní vyznamenání,“ omlouvá na stránkách hradecké scény její ředitel Ladislav Zeman přesun představení Divadla Semafor, původně naplánované na 28. října.

Dvaaosmdesátiletý Suchý potvrdil, že ví o úmyslu prezidentovy kanceláře poctít ho státním vyznamenáním. Nechtěl o něm však mluvit, protože Hradu slíbil, že tak do 28. října neučiní. „Slíbil jsem na Hradě, že to řeknu jen v Klicperově divadle,“ uvedl Suchý. Podle slibu jsem se zachoval, dodal. Sám prý nemá tušení, jaké vyznamenání by měl dostat. Mluvčí prezidenta Hana Burianová sdělila, že seznam oceněných nemá k dispozici. Hrad ho do Dne české státnosti ani nechce komentovat.

Suchý je od roku 1995 nositelem medaile Za zásluhy druhého stupně. Ocenění dvěma státními vyznamenáními je v novodobé historii naprosto neobvyklé. Podle dostupných údajů se tak stalo v případě Ivana Medka, někdejšího kancléře Václava Havla (1996 až 1998). Ten v roce 1991 převzal ještě československý Řád Tomáše Garrigua Masaryka, v říjnu 1999 mu pak prezident Havel udělil medaili Za zásluhy.

Prezidentu Zemanovi letos poslanci na udělení státních vyznamenání navrhli 39 jmen. Mezi nimi se nachází autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová-Kučová. Zeman už dříve avizoval, že akademická sochařka státní vyznamenání in memoriam obdrží. Dolní komora ji nominovala na medaili Za zásluhy. Stejné ocenění poslanci navrhli například pro rockové hudebníky Vladimíra Mišíka a Radima Hladíka, kytaristu Lubomíra Brabce a opakovaně také pro chirurga Pavla Pafka.

Na nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, Sněmovna navrhla čtyři osobnosti. Jde o válečné veterány Josefa Holce, Otakara Hrubého, Ondřeje Mézla a Pavla Švece. Řád Tomáše Garriguea Masaryka poslanci doporučili dát rovněž čtyřem lidem.