Cenu Mercury získal mladý James Blake. Porazil i Bowieho

Londýn - Hudební cenu Mercury za nejlepší britské album roku získal mladý talent James Blake. Pětadvacetiletý zpěvák a klavírista vyhrál se svým druhým studiovým albem Overgrown. V hudebním světě je Mercury jednou z neprestižnějších cen a mnoho znamená už jen patřit na seznam finalistů. Letos bylo favoritem album The Next Day slavného Davida Bowieho.

Video Cenu Mercury získal James Blake
video

Cenu Mercury získal James Blake

„Tohle je moje první cena od doby, kdy jsem vyhrál tenisový pohár ve škole, když mi bylo dvanáct. Vážím si jich obou stejně a dám je na krbovou římsu hned vedle sebe,“ vtipkoval Blake s cenou Mercury v ruce. Oslovil melancholickými písněmi, do kterých zdatně mixuje elektronickou muziku i hiphop. Původně vystudoval klasickou hru na klavír a na klávesy se často sám doprovází.

Celkem 12 nominovaných umělců soutěžilo o cenu v hodnotě 20 tisíc liber, tedy přes 600 tisíc korun. Šestašedesátiletý David Bowie se stal nejstarším nominovaným v historii ceny. Album The Next Day přerušilo desetiletou odmlku, během níž nic nevydal. Dalším letošním favoritem byla rocková kapela Arctic Monkeys s albem AM.

James Blake
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Joel Ryan

Mezi nominované dále patřila soulová zpěvačka Laura Mvulaová s albem Sing To The Moon, písničkář Jake Bugg (album Jake Bugg), folková zpěvačka Laura Marlingová (Once I Was An Eagle), elektronický funkový kvartet Rudimental (Home), indie kapela Foals (Holy Fire), taneční duo Disclosure (Settle), punková dívčí skupina Savages (Slienc Yourself), irští folkrockoví Villagers (Awayland) a Jon Hopkins (Immunity).

Vítěze vybírali odborníci z hudebního průmyslu. Cena byla předána 30. října při koncertě v sále Roundhouse v londýnském Camdenu. Vloni prestižní britskou cenu získal kvartet Alt-J se svou prvotinou An Awesome Wave.

Poslechněte si píseň Overgrown: