„Páteř projektu tvoří monumentální videoinstalace Davida Michalka ze série figurálních a pohybových studií a fotografie a kresby českého umělce Miloše Šejna. Autorem koncepce výstavy je respektovaný historik umění a kurátor Ladislav Kesner,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.
Výstavu nazvanou David Michalek: Slow dancing & Figure studies / Miloš Šejn: Vznášení a padání mohou zájemci navštívit do čtvrtého ledna ve dvoraně a hlavním výstavním sále auly Gong, která je jedním ze dvou výstavních prostorů nové městské galerie.
„Slow Dancing se skládá z 54 monumentálních videoportrétů předních profesionálních tanečníků z celého světa, kteří předvádějí tance různých stylů a z různých kultur. Figure Studies pak představují v podstatě vědecký pohled na dynamiku lidského těla,“ představil svoje dílo sám Michalek.
Podívejte se na video:

Výstava Davida Michalka a Miloše Šejna
K projektu Michalka inspirovala manželka, členka Newyorského baletu. Pro dokonalý obraz hledal správnou techniku, až našel dodavatele, který vyráběl kamery i pro americkou armádu. Obrazy se promítají na dlouhá projekční plátna, která se vznášejí v prostoru.
Od své premiéry v roce 2007 se dílo Slow Dancing objevilo na výstavách v téměř dvaceti městech jako galerijní i venkovní instalace. K vidění bylo například v Lincolnově centru v New Yorku, na Benátském bienále nebo na Trafalgarském náměstí v Londýně. V Česku se David Michalek představuje úplně poprvé.
Šejn pod vodní hladinou
Miloš Šejn, jenž pracuje v oblastech vizuálního umění či performance, v Ostravě představuje několik svých děl z posledního desetiletí. I Šejna zajímá lidské tělo, které zobrazil třeba při pohybu pod vodní hladinou. „Pro mne pomalý pohyb těla je ten kanál, který mi slouží pro konfrontaci s prostředím,“ říká Šejn.
Šejn je mimo jiné průkopníkem bodyartu v Čechách. Dnes působí hlavně na poli vizuálního umění, jeho práce ohledávají vztah kulturní krajiny, divočiny a lidského těla. Připravuje také tematické workshopy se sdružením Bohemiae Rosa.
Trojhalí Karolina
Novou Galerii města Ostravy provozuje zájmové sdružení Trojhalí Karolina. Zastupitelé v červnu na činnost a provoz galerie uvolnili pro následujícího 3,5 roku zhruba 35 milionů korun. Proti podobě městské galerie však protestovala část kulturní veřejnosti.
Galerie nebude mít vlastní sídlo, ale bude provozována právě v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice a některé výstavy budou umístěny i do jedné z budov nyní renovovaného komplexu historických budov nazývaných Trojhalí.
V čele galerie bude stát Marek Pokorný, bývalý ředitel Moravské galerie v Brně. Pokorný už dříve uvedl, že galerie má představovat špičkové současné umění, které se nebude zaměřovat jen na malbu, sochy či konceptuální umění, ale i na grafický design a módu.