Blackout v Jihočeském divadle: Loučí se Martin Glaser

České Budějovice - Groteskním thrillerem Blackout se s Jihočeským divadlem po 15 letech symbolicky loučí šéf činohry Martin Glaser, který již od listopadu vede Národní divadlo Brno. Blackout je jeho sedmým autorským dílem, na kterém spolupracoval s dramaturgyní Olgou Šubrtovou. Inscenace má premiéru v pátek desátého ledna.

Zdroj: Jihočeské divadlo Autor: Petr Neubert

„Měl by to být smích i mrazení v zádech, groteskní thriller je, myslím, přesné označené žánru inscenace,“ popisuje Šubrtová. Práce na autorské hře jim trvala téměř rok. Otec, matka a syn (Viktor Limr, Věra Hlaváčková a Jan Hušek) utečou po výpadku elektřiny před děsnými podmínkami z města do své dlouho opuštěné rekreační maringotky uprostřed lesa. Brzy však o svůj prostor k přežití musí bojovat s vetřelci.

Řízení osudu

„Téma Blackoutu jsme měli v hledáčku poměrně dlouho. Před dvěma lety jsme se rozhodli, že je nejvyšší čas se do toho pustit, aby nás někdo nepředběhl. Řízením osudu se stalo, že se to sešlo s mým odchodem,“ vypráví Glaser.

Scénograficky s autory spolupracoval Pavel Krejčí. „Bylo zapotřebí vymyslet krásný zasněžený les a maringotku, ve které se pohybuje najednou až osm herců. Myslím, že měl Pavel dobrý nápad, který bude fungovat,“ uvedla Šubrtová.

Video Martin Glaser se loučí Blackoutem
video

Martin Glaser se loučí Blackoutem

Prvním autorským dílem dvojice Glaser - Šubrtová byli Tři mušketýři, následovaly Ženy Jindřicha VIII., dalšími byli Muž sedmi sester, Robin Hood, Utěšitel a Dekameron. „Začínali jsme spolu studovat na DAMU, nastoupili jsme ve stejný rok do jihočeského divadla a pevně doufám, že spolupráce s Martinem bude nadále pokračovat,“ říká dramaturgyně. Již se kupříkladu chystá obnovená premiéra úspěšných Mušketýrů.

Divadlo hledá herce

Martin Glaser nastudoval s jihočeskými herci 37 her. Řada z nich se dočkala desítek repríz, včetně těch na otáčivém hledišti. Od ledna nastoupila na pozici šéfky činohry za Glasera Jana Kališová, která musí řešit palčivý problém: ze sehraného souboru odchází do pražského Divadla pod Palmovkou několik herců střední generace, divadlo za ně hledá náhradu.

Více na stránkách divadla.