Mama Gallery přibližuje alchymii skláře Yana Zoritchaka

Ostrava - Nová ostravská galerie MAMA Gallery vystavuje skleněné plastiky uměleckého skláře Yana Zoritchaka. Slovák, který žije od roku 1970 ve francouzském městě Talloires, patří už desítky let k nejvýznamnějším postavám v oboru ateliérového skla na světě. Zoritchak je znám svou inspirací vesmírem, do Ostravy přivezl plastiky Velký třesk, Nebeské kytice, Vesmírný messenger a další díla, jež vytvořil v letech 2010 až 2014.

„Jako dítě jsem měl krásu stále před očima - květy, sněhové vločky, hvězdy. Tu krásu stále potřebuji k životu,“ říká Yan Zoritchak, který se narodil před sedmdesáti lety ve slovenském Ždiaru pod Vysokými Tatrami.

Svou tvorbu umělec přirovnává k alchymii nebo pečení koláčů. Hlavní kuchyň s mnoha sklářskými pecemi, ateliéry a laboratořemi má už čtyřicet let ve francouzském městečku Talloires, které leží u velkého jezera Annecy pod Alpami. Místo mouky a cukru používá zlato, stříbro a další kovy. Rozmanité vztahy nebeských objektů mu připomínají vztahy mezi lidmi.

Profil Yana Zoritchaka:

Video Profily
video

Profily

Profily

Portréty osobností převážně z oboru výtvarného umění

Reportáž Lucie Křížkové

„Aby to bylo dobře ochucené, tak si nejdříve vymyslím, co budu dělat, potom to nakreslím, pak vyrobím,“ vysvětluje umělec. Své letošní jubileum oslaví také deseti velkými výstavami. V MAMA Gallery v Ostravě bude jeho tvorba vystavená do 16. března.

Yan Zoritchak

Narodil se roku 1944 ve slovenském Ždiaru pod Vysokými Tatrami jako Jan Zoričák. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde absolvoval u profesora Stanislava Libenského. Od roku 1970 žije a tvoří ve Francii. Stal se průkopníkem nového přístupu ke sklu jako k samostatnému výtvarnému médiu. Vystavoval v prestižních soukromých i veřejných galeriích po celém světě. Získal řadu ocenění. Od roku 1986 je mimo jiné nositelem francouzského titulu Rytíř řádu umění a literatury. Podílel se na vytvoření mezinárodního sklářského středika v Aix-en-Provence, dal podnět k založení prvního muzea skla a výtvarného centra v Sars Poteries, organizoval sklářské kurzy v Kanadě a jinde. Loni mu udělil slovenský prezident Pribinův kříž I. třídy.