Il divino Boemo v Rudolfinu přivítá Vivicu Genaux

Praha - Kritikou i diváky oceňovaný koncertní cyklus Collegia 1704 a České filharmonie, Hvězdy barokní opery, pokračuje 18. března koncertem Il divino Boemo, na kterém zazní hudba J. Myslivečka, Ch. W. Glucka a jejich italských současníků. Jako sólistka vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina světoznámá americká mezzosopranistka Vivica Genaux za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704.

Zdroj: Collegium 1704 Autor: Christian Steiner

Koncert Il divino Boemo přiblíží současnému publiku tvorbu dvou skladatelů, kteří své první hudební zkušenosti sbírali v Čechách, aby později jejich umění obdivovala celá Evropa, a kteří se nesmrtelným písmem zapsali do dějin opery. Zatímco Christoph Willibald Gluck, jehož 300. výročí narození si v roce 2014 připomínáme, je již řadu let uctíván jako reformátor opery a jedna z nejvýraznějších skladatelských osobností 2. poloviny 18. století, dílo Josefa Myslivečka jako vrcholného tvůrce žánru opera seria stále ještě na své plné docenění čeká a je příslibem mnohých překvapení.

Video Il Boemo – Josef Mysliveček
video

Il Boemo – Josef Mysliveček

Zakladatel Collegia 1704, cembalista a dirigent Václav Luks stál u zrodu znovuuvedení Myslivečkovy opery Olimpiade začátkem května 2013 ve Stavovském divadle, která sklidila triumfální úspěch na evropských operních scénách. Výjimečnost této inscenace potvrdila čerstvá nominace na prestižní britské International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works – znovuobjevená tvorba. Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna na slavnostním ceremoniálu v Londýně. Olimpiade v koncertní verzi v podání Collegia 1704 zazní 28. března v slavném Theater an der Wien, v říjnu se pak opera vrátí do Národního divadla v Praze.

V předvečer mimořádného koncertu se 17. a 18. března koná ve Francouzském a Italském kulturním institutu mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček za účasti muzikologů z USA, Francie, Itálie a ČR. V rámci konference budou představeny aktivity směřující k zviditelnění Josefa Myslivečka, vznikající ve spolupráci s Institutem. Konkrétně jde o připravovaný hraný film režiséra Petra Václava o Myslivečkově životě, celovečerní dokument o vzniku opery Olimpiade v Praze (premiéra: podzim 2014), český překlad nejvýznamnější současné biografie o Josefu Myslivečkovi od amerického muzikologa Daniela Freemana, který bude hostem konference, atd.

Americká mezzosopranistka Vivica Genaux se narodila na Aljašce, zpěv studovala u Nicoly Rossi-Lemeni a Virginie Zeani na Indiana University v Bloomingtonu, v dalších letech u Claudie Pinzy, dcery slavného basisty Ezia Pinzy. Profesionální kariéru začala především jako interpretka rolí Rossiniho, Donizettiho, Belliniho a dalších. Do světa barokní hudby vstoupila po setkání s dílem Johanna Adolfa Hasseho a poté už se ve svém repertoáru vždy držela bel canta nebo baroka. Nahrála řadu CD, vystupovala mimo jiné v Metropolitní opeře, v operních domech v San Franciscu, Dallasu, Seattlu, San Diegu a Pittsburghu, v Tel Avivu, v Paříži, Vídni, Berlíně, Amsterdamu, Drážďanech, Veroně ad. Českému publiku se poprvé představila v rámci festivalu Struny podzimu 2011 právě s Collegiem 1704. Vivica Genaux se při této příležitosti seznámila s dílem Josefa Myslivečka a od té doby jeho díla zařazuje do svého repertoáru.