Čtení Deníků Majdanu otevřelo festival scénických čtení Specific

Brno – Tvorbě ukrajinských autorů se letos věnuje festival scénických čtení Specific. Festival v sobotu otevřelo čtení Deníků Majdanu. Text z pera deseti ukrajinských dramatiků vznikl z výpovědí organizátorů a účastníků kyjevských demonstrací na náměstí Majdan.

„Já jsem jako dítě chodil s našima na Majdan, když byla Oranžová revoluce. Taky tam všude stály stany. A já jsem tehdy chtěl, že až vyrostu, že budu taky takhle žít. Na Majdanu, ve stanu… No, tak sny se přece jen plněj.“ I takové příběhy zachycují Deníky Majdanu. Podklady pro ně sbíralo deset ukrajinských dramatiků přímo na stejnojmenném kyjevském náměstí od 21. listopadu loňského roku.

Video NO COMMENT: Scénické čtení Deníků Maidanu
video

NO COMMENT: Scénické čtení Deníků Maidanu

Unikátní soubor představil festival scénických čtení Specific v Brně. Na scénické čtení textů dorazilo několik desítek lidí, mezi nimi i ukrajinský dramatik a aktivista Pavlo Arie a organizátorka akcí EuroMaidan Brno Marija Nobilisová. Ti s účastníky čtení diskutovali o situaci na Ukrajině i životě Ukrajinců mimo jejich rodnou zemi.

Role náměstí Majdan

Boje na kyjevském náměstí NezávislostiNáměstí Majdan (česky náměstí Nezávislosti) bylo od podzimu loňského roku dějištěm série dlouhotrvajících masových občanských protestů nazvaných EuroMaidan. Demonstrace začaly spontánně v noci 21. listopadu 2013, den poté, co ukrajinská vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační dohody s Evropskou unií. Události vedly až k pádu prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014 a vzniku nové vlády Arsenije Jaceňuka. Několik dní poté vypukla krymská krize. (zdroj: Wikipedie)


Festival Specific se letos věnuje právě ukrajinské dramatické tvorbě. Během festivalu, který proběhne ve dnech 20. až 23. května, zazní hned pět textů od sedmi předních ukrajinských autorů – například od už zmíněného Pavla Aria, Taťjany Kycenkové nebo Nataljy Vorožbytové. Společným jmenovatelem děl, která budou představena v české premiéře, je motto „místo, kde se mění dějiny“.