Ve stopách Stiega Larssona: Enger představí svůj Instinkt dravce

Praha - Norský spisovatel Thomas Enger přijel do Prahy představit novou detektivní knihu Instinkt dravce. Jeho texty už dnes patří k bestsellerům. Instinkt dravce vychází ve 23 zemích světa. Navazuje na knihu Kamenný déšť a Fantomová bolest, které vyšly v 18 zemích. Hlavní hrdinou série je novinář Henning Juul. „Život mého hlavního hrdiny se často podobá tomu mému,“ říká autor. Čtenáři se mohou těšit na další dvě pokračování, všechny díly se dočkají i filmového zpracování.

"Kreativní proces při psaní se může ubírat různými směry. Například při psaní čtvrté knihy s Juulem jsem si uvědomil, že příliš nekoresponduje s předchozími třemi díly, a začal jsem to psát celé znovu. Stejně tak se může stát, že se v průběhu psaní z negativní postavy stane
postava pozitivní," říká Enger.

Autor se již zařadil po bok klasiků skandinávské krimi, jakými jsou Jo Nesbo, Stieg Larsson či Hakan Nesser. Pro své knihy studuje způsob práce policie a své příběhy konzultuje s profesionály. „Snažím se chodit na místa, o kterých píšu, fotím si domy a podobně. Chci, aby moje knihy byly důvěryhodné, což je důležitá součást jejich úspěchu. Konkrétně pro knihu Instinkt dravce jsem využil známou na ministerstvu spravedlnosti, která se orientuje v politice a ví, jaké je to být ženou v norské politice,“ řekl.

Celá série se dočká filmového zpracování

Enger již dostal nabídku na zfilmování všech jím naplánovaných knih s Henningem Juulem, a to včetně páté, kterou ještě nenapsal. „Myslím, že filmová společnost vycítila v mých knihách velký potenciál, proto koupila práva na celou sérii. Rád bych byl osloven ke spolupráci na scénáři,“ uvedl.

Thomas Enger se narodil 21. listopadu 1973 v Oslu v rodině fyzioterapeutky a učitele jazyků. Byl učitelem tělocviku a talentovaným fotbalistou. Osm let pracoval v internetových novinách Nettavisen. První román Kamenný déšť vydal v únoru 2010.


Video Enger představí svůj Instinkt dravce
video

Enger představí svůj Instinkt dravce