Byli Muriel a andělé odcizeni? Stav případu: odloženo

Praha – Nepodařilo se prokázat, že by originály kreseb komiksu Muriel a andělé byly odcizeny, policie proto odložila prověřování trestního oznámení, které podala rodina autora díla, kreslíře Káji Saudka. Kresby byly nezvěstné přes čtyřicet let, objevily se letos v únoru na výstavě k chystané dražbě.

Zdroj: 1. Art Consulting Autor: Kája Saudek, Miloš Macourek

Kriminalisté zabavili originály legendárního komiksu letos v únoru v Topičově salonu, kde se měly o několik dní později dražit s vyvolávací cenou 5,9 milionu korun. Důvodem zásahu byl spor mezi nezveřejněným vlastníkem díla a Saudkovou rodinou, podle níž je skutečným vlastníkem stále Kája Saudek. Zabavení kreseb tehdy zdůvodnili obavou, aby dílo opět nezmizelo na další desítky let neznámo kam.

„Nepodařilo se prokázat, že by došlo k jakémukoliv trestnému činu. Věc nešlo vyřešit jinak než jejím odložením,“ sdělil k vývoji případu policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Saudek, který je už osm let v kómatu, předal kresby před více než 40 lety nakladatelství Mladá fronta. Kreslířova rodina tvrdí, že byly následně odcizeny zřejmě z prostor tiskárny. Jejich další pohyb je nejasný, několikrát zřejmě změnily držitele. Majitel aukční síně Jiří Rybář je přesvědčen, že dílo vlastní sběratel, jenž ho do aukce nabídl. Podepsal s ním prý standardní smlouvu, kterou uzavírá při každém převzetí díla do aukce.

Manželka Káji Saudka Johana Saudková, jeho dcera Berenika a právní zástupce rodiny Tomáš Nielsen
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Slavné dílo Saudka a Miloše Macourka zvítězilo v anketě serveru Komiksárium o nejlepší český komiks všech dob. Jeho cesta ke čtenářům nebyla snadná. Po otištění ukázky komiksu v Mladém světě v roce 1969 se záměr na vydání celého díla kvůli postupující normalizaci neuskutečnil. Mimo jiné proto, že Saudkův kresebný styl odkazoval k zapovězené Americe.

Šance vydat celý komiks ožila po roce 1989. Zachovaly se však jen tiskové podklady, navíc bez obálky. Saudek sice nakreslil obálku novou, avšak nakladatelství Comet, které tehdy vydání připravovalo, ji ztratilo. Nakladatel ztratil i úvodní sekvenci titulkových kreseb a knize uškodil i nekvalitní tisk. Comet také zničil originální tiskové podklady. Až poté, co se znovu objevily originály komiksu, bylo možné připravit kompletní a technicky kvalitní vydání.