Balet Národního divadla získal nový sál. Zuska zůstane ještě dva roky

Praha - Balet Národního divadla získal nový taneční sál. Ten výrazně zlepší pracovní podmínky pražského baletu. Rekonstrukce křídla Anenského kláštera, kde byl původně sklad kostýmů, trvala déle než rok. Tanečníci mají k dispozici nový baletní sál, šatny i zázemí. Soubor má dnes 82 členů a hraje na čtyřech scénách okolo 150 představení ročně.

Video Balet Národního divadla má nový taneční sál
video

Balet Národního divadla má nový taneční sál

Ředitel Národního divadla Jan Burian při slavnostním otevření prostor připomněl, že málokdo z diváků si uvědomuje, jak náročná je práce tanečníků a jak krátký je jejich profesní život, a že krátký umělecký výkon na jevišti je střídán neuvěřitelnou dřinou. „Věřím, že se nám podaří zlepšit i vaše odměňování, aby nejen pracovní prostředí, ale i gáže byly aspoň na středoevropské úrovni,“ uvedl ředitel divadla.

Systémové zvyšování platů prosazuje také šéf baletu Petr Zuska. Navýšení o 3,5 procenta, které v pondělí přislíbil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), situaci prý neřeší. „Má ode mne už dva měsíce zpracovaný materiál, kde je například porovnání platů nikoliv s Berlínem anebo Mnichovem, ale se srovnatelnými městy v postkomunistických zemích jako Varšava nebo Budapešť. A jsme na tom velice bídně,“ zdůrazňuje Zuska.

Zuska zůstane šéfem baletu další dva roky

Šéf baletu Petr Zuska měl v létě příštího roku skončit, ředitel divadla Jan Burian však České televizi sdělil, že se v těchto dnech dohodli na další dva roky. „Bylo by vhodné, aby Petra Zusku do budoucna nahradila zajímavá kvalitní osobnost ze zahraničí, a to je proces, který bude chvíli trvat. Dohodli jsme se, že Petrovi Zuskovi i s ohledem na jeho vynikající výsledky prodloužím mandát o dva roky,“ prozradil Burian.

Burian zároveň již oslovil několik kandidátů z řad umělců působících v zahraničí, mluví se o bratrech Bubeníčkových, primabaleríně Darie Klimentové nebo Filipu Barankiewiczovi ze stuttgartského baletu. Zda světově uznávaný choreograf Petr Zuska bude v Národním divadle i nadále umělecky působit pod novým vedením, není zatím jasné.

Umělecký šéf baletu Petr Zuska, ředitel Národního divadla Jan Burian a provozně-technický šéf divadla Václav Pelouch
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Baletní soubor ND je největším tanečním ansámblem v České republice. S jeho založením roku 1883 vznikla souvislá vývojová tradice českého profesionálního tance. Po nedávném sloučení s baletem Státní opery má dnes 82 členů, v jeho čele stojí 12 let Petr Zuska. V Baletu ND jsou v angažmá tanečníci z České republiky, Slovenska, Ruska, Ukrajiny, Moldávie, USA, Velké Británie, Francie, Maďarska, Nového Zélandu, Japonska a Itálie.

Anenský areál je bývalý klášter sv. Anny a nachází se mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí. Jeho historie sahá do středověku, jedny z nejstarších zmínek hovoří o původní rotundě sv. Vavřince založené sv. Václavem v roce 927. O místě se zmiňuje i ve své Kronice české Václav Hájek z Libočan, který byl v kostele v roce 1553 pochován. Za husitských bouří v Praze se sem uchýlily i řeholnice několika církevních řádů.

Samotný kostel byl odsvěcen za josefínských reforem v roce 1782, v 18. století sloužil jako bytový komplex, v 19. století v něm sídlila tiskárna. Celý Anenský dvůr i s kostelem měla po jistou dobu v pronájmu firma Oskar Stein, velkoobchod papírem, u níž jako fakturant pracoval Jaroslav Foglar; prostor kláštera se údajně promítá i do jeho Stínadel. Po roce 1948 v areálu působil až do roku 1976 tiskařský podnik Svoboda. Poté objekt získalo jako technické zázemí Národní divadlo, které je jeho majitelem dosud.