Italové před Unií necouvnou. Svůj rozpočet na příští rok upravovat nebudou

Italská vláda nezmění rozpočet s deficitem ve výši 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), třebaže ji Evropská komise požádala, aby návrh rozpočtu přepracovala. Stanovený deficit představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády.

Evropská komise minulý měsíc odmítla návrh italského rozpočtu kvůli velkému zvýšení rozpočtového schodku. Brusel tehdy také uvedl, že Řím je v odhadu růstu hrubého domácího produktu příliš optimistický.

Vicepremiér Matteo Salvini po úterním jednání kabinetu uvedl, že deficit zůstane na úrovni 2,4 procenta HDP a že vláda odhaduje růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta. Řím bude podle něj prodávat více aktiv a pečlivě dohlížet na výdaje.

Zadlužení Itálie činí 131 procent HDP a je po Řecku druhé největší v Evropě, uvedla agentura Reuters. Někteří ministři financí eurozóny se obávají, že situace v Itálii by mohla vést k potížím se splácením jejích závazků. Podobný stav před několika lety ohrožoval samotnou existenci eura, když po roce 2009 zasáhl Řecko, Španělsko, Portugalsko a Kypr.

Kritika ze strany měnového fondu

Plán italské vlády výrazně zvýšit výdaje představuje riziko a činí ekonomiku zranitelnou. Zemi by mohly vzrůst úroky z půjček a ekonomika se může propadnout do recese, vyplývá z hodnocení Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

MMF varoval, že případné zvýšení ekonomického růstu způsobené plánovanými vyššími výdaji bude jen dočasné a převyšují ho výrazná rizika prudkého poklesu. Dokonce i velmi mírné nepříznivé šoky, jako zpomalení růstu nebo zvýšení rozdílu mezi výnosy desetiletých státních dluhopisů italské a německé vlády, by zvýšilo dluh a nebezpečí, že Itálie bude nucena k velké fiskální konsolidaci. To by pak mohlo zemi uvrhnout do recese.