Cena palivového dřeva z listnaných stromů zřejmě vzroste

Cena žádaného palivového dřeva z listnatých stromů zřejmě opět vzroste. Podle výrobců až o deset procent. Zdražení tvrdého dřeva je důsledkem kůrovcové kalamity. Na trhu je hodně smrkového dřeva z napadených stromů. Správci utlumili těžbu zdravých listnatých stromů, a tak se cena nejspíš dostane na nejvyšší hodnoty za poslední tři roky.

Video Události
video

Cena palivového dříví asi poroste

Na štípacích linkách teď končí hlavně dřevo jehličnatých stromů. Kmeny listnatých stromů shánějí výrobci palivového dřeva obtížněji než v minulosti. Například v Lokti letos buků a dubů zpracovali o dvacet procent méně než loni.

„Vidíme, že je nedostatek. Předpokládáme, že i cena poroste,“ říká Milan Zerzán z Městských lesů Hradce Králové. Ti, co mají stromy zdravé, je totiž nechávají raději stát, než by je prodávali pod cenou.

Dřevorubci teď tedy kácí jen stromy poškozené. A z lesů mizí už jen to, co poškodí vichřice. „Vývraty a polomy se dělají taky. To je všechno co se dělá teď. Žádné zdravé dřevo se nekácí,“ říká dřevorubec z obce Hory Jan Dvořák.

Jenže hlavně v menších městech a na vesnicích jsou krby a kamna na dřevo pořád nejlevnějším způsobem vytápění. A právě dřevo z listnatých stromů je žádané kvůli svým vlastnostem. „Smrk v kamnech vydrží asi dvě hodiny, ale to tvrdé dřevo čtyři až pět,“ vysvětluje obyvatel obce Krásná Josef Jedlička.

Cena palivového dřeva z listnatých stromů v Česku roste už od roku 2005. „Přibližně za těch zkoumaných 13 let došlo k nárůstu o 88 procent,“ upřesňuje ředitelka Českého statistického úřadu Karlovarského kraje Jaroslava Šenitková.

Ministerstva financí a zemědělství teď jednají o případném snížení daně z přidané hodnoty u palivového dřeva. To by mohlo podle výrobců vést ke snížení cen. Pokud by snížení DPH vláda nakonec podpořila, na ceny palivového dřeva by měla změna vliv až pro příští topnou sezonu.