Stát chce zvýšit rodičovský příspěvek o 40 tisíc. Možná k tomu dojde už od poloviny příštího roku

Návrh zvýšit rodičovský příspěvek o 40 tisíc ze současných 220 tisíc hodlá předložit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Její resort ho chce zpracovat během září. Nárok na peníze by – v ideálním případě  měli mít od druhé poloviny příštího roku všichni, kteří v té době budou dávku pobírat. V parlamentu by mohl bez větších problémů projít, protože ho podporují všechny sněmovní strany. 

Video Události
video

Události: Rodičovský příspěvek by se mohl zvýšit

Ministryně Maláčová odůvodňuje navrhované zvýšení tím, že se rodičovský příspěvek deset let nezvyšoval. V současné době ho pobírá skoro 300 tisíc lidí.

Poslanci by mohli ve sněmovně návrh začít projednávat během podzimu. Podporují ho všechny sněmovní strany. Například první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová uvádí, že v její straně je naprostá shoda na podpoře rodin s dětmi.

Místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Hana Aulická Jírovcová zdůrazňuje především nutnost podpořit pracující rodiče, „protože tam je ten propad samozřejmě nejvyšší“. A předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek dodává: „Bohužel dlouhodobě český národ vymírá a je potřeba podpořit maminky a mladé rodiny“. 

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček pak uvedl, že rodičovská není sociální dávkou, která by byla zneužívána. „Já bych byl velmi pro a podpořil bych, kdyby ministryně práce a sociálních věcí s návrhem na zvýšení rodičovské zároveň přinesla úsporu v jiných typech dávek“.

Plánované zvýšení dávky by vyšlo státní pokladu na více než čtyři miliardy ročně. Pokud by došlo ke zvýšení už od příštího července, musela by vláda najít v rozpočtu na příští rok přes dvě miliardy navíc. Návrh rozpočtu na rok 2019 s nimi ale zatím nepočítá.

„Je to otázka dvou věcí. Politického zadání, které vlastně máme ve vládním prohlášení, a udržitelnosti veřejných financí,“ řekla k tomu ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO). 

Narážela tím na vládní prohlášení, které vláda letos v červnu schválila pro následující čtyři roky. V něm se počítá s růstem rodičovského příspěvku celkem o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Kdy přidá druhou polovinu, zatím koalice neví.

Sama ministryně Maláčová by počkala na evropskou směrnici, která řeší sladění pracovního a rodinného života. Opozice za to kabinet kritizuje a požaduje co nejrychlejší a kompletní zvýšení dávky.

Rodičovský příspěvek stát naposledy citelně zvýšil v lednu 2007. Od té doby je tato dávka prakticky zmrazená.