Ve veřejném sektoru se budou zvedat platy. Vláda se dohodla s odbory

Vláda se v pátek dohodla s odbory na růstu platů ve veřejném sektoru od ledna. Většině pracovníků veřejných služeb se zvednou platové tarify o pět procent, policistům a vojákům o dvě procenta. Zbývající peníze poputují do odměn a příplatků.

Video Zprávy v 16
video

Tarifní platy většiny pracovníků veřejných služeb porostou o pět procent

O kabinetní dohodě s odboráři informoval premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ta zdůraznila, že přidávání nebude plošné a víc by měli dostat lidé s nízkými výdělky. Učitelům by se pak měl základ platu zvednout o desetinu.

Odboráři považují dohodu za kompromis. Chtějí dohlédnout na způsob rozdělení sumy na odměny, aby se peníze dostaly k pracovníkům. 

Vláda původně chtěla částku na platy zvednout o šest procent. Na navýšení tak mělo v rozpočtu příští rok být asi 22,3 miliardy korun. Ve středu se koaliční hnutí ANO a ČSSD domluvily, že přidají ještě další tři miliardy. Suma na platy tak bude celkově zhruba o osm procent vyšší.

 „Mám pocit, nebo možná jistotu, že jsme se domluvili. Došlo ke kompromisu ohledně navýšení tarifu. Naše představa byla čtyři procenta, dohodli jsme se na pěti procentech,“ uvedl Babiš.

ČMKOS žádala desetiprocentní růst, teď mluví o kompromisu

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší odborová centrála požadovala růst tarifů o deset procent pro všechny zaměstnance a také navýšení celkové sumy na platy. Páteční výsledek odboráři považují za kompromis. Podle mluvčího třinácti odborových svazů veřejného sektoru Pavla Bednáře odbory chtějí dohlédnout na rozdělení částky na odměny a příplatky. 

„Budeme ve spolupráci s ministerstvy práce a financí dohlížet na přípravu nařízení vlády, aby prostředky na nadtarifní složky skutečně doputovaly k zaměstnancům.“

Pavel Bednář

předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací
Ve veřejném sektoru pracovalo v prvním čtvrtletí podle údajů informačního systému o průměrném výdělku 682 500 lidí. Dostávají plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění. Podle Bednáře se dál povedou ještě jednání o platech zdravotníků. Zdravotnické odbory budou jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o příplatcích a rozdělení odměn.

„Víme, a to je jistota, že bude výrazná podpora směrem k personálu. Pro sestry ve směnném provozu půjde o 5000 korun víc na hlavu. V průměru je to tak asi 15 procent navíc,“ uvedl Vojtěch.