Zpoždění stále více komplikují leteckou dopravu. Chybí lidé a technologie, na vině je i počasí

Doba zpoždění v evropské letecké přepravě se v prvním pololetí více než zdvojnásobila, a to zejména kvůli nedostatku kapacit a personálu, nepříznivému počasí a stávkám. Vyplývá to podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) z údajů evropské agentury pro řízení letového provozu Eurocontrol.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Charles Platiau

„V Evropě je nyní letní sezona. Cestující se chtějí dostat na svou dovolenou včas. A příliš mnoho z nich zažije zklamání kvůli zpožděním v letecké přepravě,“ uvedl šéf IATA Alexandre de Juniac.

„Zpoždění jsou ve srovnání s loňským rokem dvojnásobná. Pro letošek neexistuje žádné rychlé řešení,“ dodal. Upozornil nicméně, že pokud vlády a poskytovatelé letových navigačních služeb uskuteční potřebné investice, může se situace v příštím roce zlepšit.

IATA ve své zprávě poskytovatele letových navigačních služeb podrobila kritice kvůli nedostatečným investicím do personálu i do technologií. „Bohužel klíčoví poskytovatelé letových navigačních služeb v Evropě neuskutečňují potřebné investice do svých aktivit. Namísto toho preferují vytváření mimořádných zisků,“ uvedla.