Hodnota bitcoinu už překonala 11 tisíc dolarů. Amerika zvažuje vlastní digitální měnu

Hodnota digitální měny bitcoin pokračuje v růstu na nové rekordy. Krátce po tom, co na velkých burzách, včetně sledované platformy BitStamp, pokořila ráno hranici deset tisíc dolarů (215 tisíc korun), se její hodnota vyšplhala rovnou na 11 tisíc dolarů (téměř 237 tisíc korun). Od počátku letošního roku bitcoin stoupl již desetinásobně, což je největší růst ze všech tříd aktiv. V době růstu bitcoinu zaznělo od prezidenta Federální rezervní banky v New Yorku Williama Dudleyho, že Fed uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny.

Video Zprávy v 16
video

Zprávy v 16: Cena digitální měny bitcoin dál stoupá

Na platformě BitStamp ve středu ráno bitcoin vzrostl až na 10 743,61 dolaru. Na menších platformách, jako CEX.IO a indexu coinmarketcap.com překročil bitcoin hranici 10 tisíc dolarů mnohem dříve než na BitStampu a odpoledne pak šplhala ještě výše, k 11 tisícům dolarů.

Bitcoinu pomáhá rostoucí poptávka od institucionálních investorů poté, co se rozšířilo jeho používání, napsala agentura Reuters.

Skeptici však stále upozorňují, že je to klasická spekulativní bublina, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo ekonomikou. Největším kritikem je šéf americké banky JPMorgan Jamie Dimon, který bitcoin označil za podvod.

Dudley z Federální rezervní banky v New Yorku sice zmínil úvahy Americké centrální banky o vytvoření vlastní digitální měny, sám však právě bitcoin považuje za „spekulativní aktivitu“ a nikoli za stabilní prostředek pro uchování hodnoty.

„Růst hodnoty je pokračováním dlouhodobého trendu, který byl tažen spekulativní aktivitou v Japonsku a také institucionálními investory, kteří se připojili k trhu s kryptoměnami,“ uvedl šéf marketingu hongkongské burzy Gatecoin Thomas Glucksmann.

Sol Lederer z americké technologické společnosti LOOMIA však dodává, že budoucnost bitcoinu je stále nejistá. Podle něj již několik let čelí stejným vážných technickým problémům a silné konkurenci novějších, sofistikovanějších blockchainů, což jsou decentralizované databáze, které se používají u kryptoměn jako účetní kniha.

V některých zemích má bitcoin ještě vyšší hodnotu. V Zimbabwe se v pondělí obchodoval za 17 875 dolarů. Na burzách v Jižní Koreji byl již na počátku tohoto týdne blízko 11 tisíc USD i výše. Na bithumb je již blízko 12 tisíc USD a tuto hodnotu již překonal na platformách Coinone a Korbit.

Bitcoin zřejmě dále poroste

Další svižný růst vysoko nad úroveň 10 tisíc dolarů je podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy velmi pravděpodobný. Míní, že tlak klientů pak institucionální investory z řad zavedených finančních institucí postupně dovede k citelnému zesílení investic do bitcoinu a některých dalších kryptoměn.

„Dvě z nejvýznačnějších světových burz termínových kontraktů, Chicago Mercantile Exchange a Chicago Board Options Exchange, nedávno oznámily svůj úmysl umožnit obchodování termínových kontraktů na bitcoin. To kryptoměnu přivádí na regulované trhy a v očích řady institucionálních investorů ji to přelomově legitimizuje,“ připomíná Kovanda.

Společně s déletrvající absencí negativních zpráv a oznámení ze strany vlád a regulačních úřadů klíčových zemí segmentu kryptoměn (Japonsko, Korea, Čína, USA) je podle Kovandy právě zájem institucionálních investorů hlavním motorem současného dramatického růstu ceny bitcoinu.

„Nutno ovšem připomenout, že bitcoin má za sebou daleko dramatičtější cenové vzestupy, než jaký zažívá letos. Například v roce 2013 mu na takřka desetinásobný růst stačil zhruba půldruhý měsíc, období od poloviny října do začátku prosince 2013,“ dodává.