Průlom: první řetězec na Štědrý den neotevře. Snad se přidají další, doufají odbory

Diskonty Penny Market budou mít letos na Štědrý den poprvé zavřeno, oznámila ve čtvrtek společnost. Loni měl řetězec, stejně jako většina velkých obchodů, otevřeno do 12 hodin. Další řetězce pro letošek podobný krok zatím neplánují. Odbory chtějí, aby k uzavření prodejen 24. prosince přistoupili i další obchodníci. Zákon umožňuje velkým obchodům prodej na Štědrý den jen do poledne. 

Po uzavření prodejen 24. prosince volají odbory. „Doufám, že se připojí i ostatní řetězce. Tuto ojedinělou iniciativu velmi vítám. Vnímám ji jako vánoční dárek, který jistě ocení všichni zaměstnanci Penny Marketu,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Penny Market prodlouží otvírací dobu všech 370 obchodů ve druhé polovině prosince.

Většina řetězců ale bude mít 24. prosince otevřeno, stejně jako loni. Lidl uzavře prodejny v 11:30, hypermarkety Globus o půl hodiny později. „Na Štědrý den bude 15 našich hypermarketů otevřených celé dopoledne od sedmi do dvanácti hodin,“ řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková. Stejně tak budou otevřené do 12 hodin obchody Albert.

Řada nepotravinářských obchodů na Štědrý den již v minulosti měla zavřeno, jako IKEA, Kika či hračkářství Hamleys.