Německá vláda dá úvěr aerolinkám Air Berlin, které jsou v insolvenci

Německé nízkonákladové aerolinky AirBerlin jsou v insolvenci. Jejich lety mají ale zatím podle německých médií pokračovat. V platnosti zůstávají i všechny zakoupené letenky. Společnost, která létá i do Prahy, dostane překlenovací úvěr ve výši 150 milionů eur (3,9 miliardy korun) od německé vlády.

Lety Air Berlin mají přes insolvenci pokračovat
Zdroj: imago stock&people

Německá vláda poskytnutí úvěru zdůvodnila mimo jiné tím, že je období letních prázdnin, kdy jsou na dovolené desetitisíce lidí, kteří musí mít možnost vrátit se se společností Air Berlin zpět.

Díky úvěru mohou aerolinky podle německého ministra dopravy Alexandera Dobrindta (CSU) zůstat v provozu alespoň do konce listopadu.

O své budoucnosti chce firma jednat mimo jiné s jedničkou německého trhu Lufthansou. Lufthansa, která si od Air Berlin pronajímá řadu letadel i s posádkou, se už v minulosti nechala slyšet, že by o churavějícího leteckého dopravce měla zájem, pokud bude oddlužen.

Nyní se zdá, že by Lufthansa část podnikatelských aktivit Air Berlin mohla převzít. Podle Dobrindta by to z hlediska hospodářské soutěže nebyl problém. S Air Berlin jedná podle agentury Reuters i společnost easyJet.

Air Berlin, která loni vykázala rekordní ztrátu 782 milionů eur (20,4 miliardy Kč), ještě v červnu své zákazníky ujišťovala o tom, že své finanční a provozní problémy vyřešila.