Rostoucí důvěru v ekonomiku táhnou podnikatelé. U spotřebitelů očekávání opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla o 0,6 bodu na 97,7 bodu. Pozitivní pohled vyjádřili hlavně podnikatelé, mezi nimiž se očekávání zvýšilo o 0,9 bodu na 96,1 bodu. Naopak u spotřebitelů kleslo o 0,5 bodu na 105,7 bodu. Meziročně je však důvěra v hospodářství vyšší jak u podnikatelů, tak i spotřebitelů. Vyplývá to z nových dat Českého statistického úřadu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Mezi spotřebiteli mírně vzrostly obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace pro příštích 12 měsíců. Jejich pohled na vývoj vlastní finanční situace se téměř nezměnil, stejně jako úmysl spořit. Ve srovnání s červnem zůstaly také zhruba stejné obavy spotřebitelů ze zdražování a růstu nezaměstnanosti.

„Důvěra spotřebitelů se sice nachází na nejnižší úrovni za poslední rok, v historickém kontextu je však stále vysoká a potvrzuje příznivý spotřebitelský sentiment,“ podotýká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč zase očekává, že se spotřebitelská důvěra v dalších měsících zlepší, a to s ohledem jak na trh práce, tak na vývoj hospodářské aktivity. „Spotřeba domácností zůstane zásadním tahounem růstu české ekonomiky i ve druhé polovině letošního roku,“ doplnil.

V podnikatelských oborech šlo dolů očekávání pouze ve stavebnictví

Mezi podnikateli byl nejcitelnější růst důvěry u lidí z průmyslu (o 1,9 bodu na 96,2 bodu) a služeb (o 0,4 bodu na 97,4 bodu), mírně rostla i očekávání firem z oblasti obchodu. Pouze ve stavebnictví se důvěra podnikatelů v červenci meziměsíčně snížila, a to o 3,6 bodu na 78,1 bodu.

„Současná celková ekonomická situace se z pohledu průmyslových podniků nezměnila. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku o něco hůře než v červnu. Stav zásob hotových výrobků se podle aktuálního konjunkturálního průzkumu mírně snížil. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka,“ uvedli statistici.

Podnikatelé v průmyslu se budou v příštích třech měsících snažit navýšit počet zaměstnanců. Ve stejném období očekávají průmyslové podniky rovněž zvýšení tempa výroby.

„Nedostatek zaměstnanců se tak přiblížil nedostatečné poptávce, stále největší bariéře růstu průmyslu. Je pravděpodobné, že v příštím čtvrtletí bude nedostatek zaměstnanců atakovat pozici nejzásadnější bariéry.“

Michal Šoltés

ekonom skupiny Roklen

Překážkou se ale může stát velmi nízká nezaměstnanost, která se v červnu dostala na rovná čtyři procenta a je nejnižší v celé Evropské unii.

„Mezi podnikateli je také stále více patrný nedostatek vhodné pracovní síly. Tu označuje jako bariéru dalšího růstu již téměř 32 procent respondentů v průmyslu, což již výrazně převyšuje hodnotu z přelomu let 2007 a 2008, kdy dosáhla svého dosavadního maxima 25,4 procenta. Jedná se o další signály počínajícího přehřívání ekonomiky,“ uvedl Seidler. Podle něj tak ČNB nebude dále odkládat mírné zvyšování sazeb.