Stávkující odbory a Volkswagen jsou prý blízko k dohodě o platech v bratislavském závodě

Odbory a vedení bratislavské továrny automobilky Volkswagen nejsou podle předáka odborové organizace Zoroslava Smolinského vzdálené od uzavření dohody o zvýšení mezd, která by ukončila stávku pracovníků největšího soukromého zaměstnavatele na Slovensku. Časově neomezená stávka v automobilce začala v úterý a ochromila produkci závodu. 

Video Události
video

Události: Stávka ve slovenském Volkswagenu

„Myslíme si, že spějeme k dohodě, z naší straně určitě. Myslím, že od dohody nejsme daleko, je to otázka možná jednoho sezení,“ řekl Smolinský novinářům po sobotním kole jednání odborů s vedením společnosti. Dodal, že odbory předložily další návrh, který ale blíže nekomentoval. Zatím není známo, kdy by vyjednávání o kolektivní smlouvě mohla pokračovat.

Vedení slovenské továrny uvedlo, že stávka výrazně ovlivňuje produkci závodu, počítá ovšem s uzavřením dohody s odbory a nahrazením výpadku produkce.

„Vliv (stávky) na produkci je velký. Vycházíme z toho, že se dohodneme a poté bude třeba (výpadek) dohnat,“ řekl novinářům předseda představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Ralf Sacht. Dodal, že kvůli sníženému výkonu se továrna musela zkoordinovat s dodavateli součástek.

Stávka ochromila produkci sportovně-užitkových vozidel (SUV), například vozů Volkswagen Touareg a Audi Q7. V omezeném režimu se firmě podařilo udržet produkci malých vozů. Za běžného provozu z výrobních linek továrny sjede přes tisíc automobilů denně.

Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě. V zemi pod Tatrami v současnosti vyrábějí auta kromě Volkswagenu také korejská automobilka Kia Motors a francouzská skupina PSA.

Pozice automobilového průmyslu ve slovenské ekonomice ještě posílí po dokončení rozestavěného závodu britské automobilky Jaguar Land Rover.

Stávka ve slovenském Volkswagenu
Zdroj: ČTK
Autor: Mikula Martin

Odlišná situace v Česku

V Česku je situace jiná – všechny tři automobilky mají se zaměstnanci kolektivní smlouvy uzavřené a mzdy dohodnuté.

Zdeněk Štěpánek ze Škody Auto informoval, že ke konci roku 2016 činila průměrná mzda bez započtení platu managementu přibližně 42 tisíc korun. U dělnických profesí pak dosahovala průměrná mzda zhruba 37 tisíc korun. Na základě výsledků kolektivního vyjednávání došlo s účinností od letošního roku k dalšímu navýšení o tři procenta.

V kolínské TPCA si pak pracovník na dělnické pozici vydělá v průměru 32,5 tisíce korun. „V TPCA jsme dohodli kolektivní smlouvu v minulém roce na dva roky a průměrné navýšení dělnického platu je 2300 korun,“ uvedl mluvčí firmy Marek Hovorka.

V nošovické Hyundai pak podle kolektivní smlouvy stoupne zaměstnancům mzda celkově o 12 procent s tím, že v loňském roce tady byl průměrný příjem dělníka přes 34,5 tisíce.

Dopady na tuzemské firmy

Server idnes.cz uvedl, že Škoda Auto odebírá ze Slovenska část převodovek pro modely Octavia a Superb. Automobilka oficiálně zatím o problémech nemluví. „Volkswagen Slovakia je jedním z našich dodavatelů převodovek. Výroba ve Škoda Auto běží podle plánu,“ řekl Štěpánek serveru. Ten k tomu doplnil, že problém by se měl vyřešit sám: od přespříštího týdne začíná v mladoboleslavské automobilce dvoutýdenní celozávodní dovolená.

Server ihned.cz pak citoval Smolinského, že kvůli stávce stojí dodavatelé téměř v celém západním Slovensku a přestaly vyrábět i firmy v Česku. Ihned.cz zmiňuje vyjádření šéfa firmy Brano Group Pavla Juříčka, že až do čtvrtka díly do Bratislavy naplno vozili, pak ale přišla odvolávka, takže se přestalo nakládat. Podle Juříčka dodává do Volkswagenu v Bratislavě možná každý druhý člen české asociace automobilových dodavatelů.