Ceny průmyslových výrobců v květnu zpomalily růst na 2,3 procenta

Ceny průmyslových výrobců v květnu meziročně zpomalily růst na 2,3 procenta z dubnových 3,2 procenta. Zvýšily se i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách, informoval Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil výsledky dubnového zahraničního obchodu. Ceny vyváženého zboží zpomalily meziroční růst na 2,3 procenta, u dovozních cen růst zpomalil na 5,1 procenta.

Nejvýraznější meziroční růst cen, a to o 12,6 procenta, zaznamenali v květnu zemědělci. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 8,4 procenta, zejména v důsledku zdražení čerstvého ovoce a olejnin. V živočišné výrobě se ceny zvýšily o 18 procent, přičemž nejrychleji rostly ceny jatečných prasat a mléka.

Ceny stavebních prací se v květnu meziročně zvýšily o 1,5 procenta. Nárůst oproti minulému roku zaznamenaly také ceny tržních služeb, které vzrostly o 0,9 procenta. Podepsalo se na tom zejména zdražení pojištění, zajištění a penzijního financování, uvedl ČSÚ.

V meziměsíčním srovnání byly ceny průmyslových výrobců nižší o půl procenta. Mírný pokles cen zaznamenaly také tržní služby, a to o 0,1 procenta. Naopak v zemědělství vzrostly ceny ve srovnání s dubnem o 1,7 procenta a ve stavebnictví o 0,1 procenta.

Ceny v průmyslu budou zřejmě v příštích měsících klesat  

Ceny průmyslových výrobců budou v nejbližších měsících podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela klesat. Napovídá tomu propad cen ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent se aktuálně obchoduje v blízkosti 47 dolarů za barel, zatímco její průměrná květnová cena byla 51,4 dolary za barel. „Vysoká meziroční dynamika cen v zemědělství by pak měla začít pomalu zvolňovat, zatímco ceny ve službách budou podle nás nadále růst, protože je budou podporovat silnější poptávkové tlaky,“ konstatuje Zeisel.

„Stavebnictví začíná ožívat, když jsme v dubnu zaznamenali silný růst pozemního stavitelství. V druhé polovině roku by se mohly rozjet práce na infrastruktuře, a to by mělo zvýšit dynamiku cen v tomto oboru,“ dodává Zeisel.

Statistici také oznámili, jak se v dubnu vyvíjel zahraniční obchod. Proti stejnému měsíci loňského roku narostly ceny vyváženého zboží o 2,3 procenta a u dovážených výrobků o 5,1 procenta. V meziměsíčním srovnání se vývozní a dovozní ceny snížily shodně o 0,6 procenta.