Fed zatím nezvýší úrokové sazby. Počká, zda špatné první čtvrtletí bylo výjimkou

Členové měnového výboru centrální banky USA (Fed) se shodli, že by se měli zdržet zvyšování úrokových sazeb, dokud se nepotvrdí, že nedávné zpomalení ekonomického růstu bylo přechodné. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání Fedu, které se uskutečnilo 2. a 3. května.

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová
Zdroj: ČTK/AP

Členové měnového výboru však jasně uvedli, že očekávají návrat k silnějšímu ekonomickému růstu. Nicméně zápis z jejich jednání je další známkou zvýšené opatrnosti před dalším zpřísněním měnové politiky. 

Fed začal zvyšovat úrokové sazby z téměř nuly v prosinci 2015. Na svém posledním zasedání nechal svoji měnovou politiku beze změny, když v polovině března zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,75 až 1,00 procenta.

Tempo růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí se prudce zpomalilo. Měnový výbor podrobně jednal mimo jiné i o tom, proč se tak stalo a také proč očištěná inflace klesla hlouběji pod dvouprocentní cenový cíl. Všeobecně však představitelé Fedu usuzují, že oslabení spotřebitelských výdajů na počátku roku bude pravděpodobně dočasné.

Téměř všichni členové výboru se domnívají, že by Fed měl začít ještě letos snižovat objem státních dluhopisů a hypotečních cenných papírů ve svém držení. Zpráva vyvolává obavy, že Fed na červnovém zasedání zvýší úrokové sazby, jak nyní velká část analytiků očekává.

Fed rovněž jednal o možnostech snížení obrovského portfolia dluhopisů, které má v držení, v druhé polovině letošního roku. Tento krok by rovněž mohl způsobit růst úrokových sazeb. Měnový výbor jednal mimo jiné o zahájení i způsobu prodeje dluhopisů. Fed vlastní dluhopisy za 4,5 bilionu dolarů (106,3 bilionu korun), napsaly agentury AP a Reuters.