Češi splácejí úvěry nejsnáze za sedm let

Pro lidi v Česku, kteří si vzali úvěr, je nyní jeho splácení nejsnadnější za sedm let. Vyplývá to z vyjádření účastníků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Půjčky nyní splácí snadno 54 procent dlužníků, před rokem to bylo 45 procent. Úvěr má nyní téměř polovina občanů nebo jejich domácností, nejpřijatelnější je pro ně půjčit si peníze na bydlení, podnikání a studium, vyplývá z březnového průzkumu CVVM.

Velmi snadné je splácet úvěr, který mají, pro 11 procent účastníků průzkumu, spíše snadné pro 43 procent. Spíše obtížně peníze splácí třetina a velmi obtížně desetina zadlužených. Snáze vidí splácení svých půjček domácnosti, které považují svou životní úroveň za dobrou. „Ti, co deklarují špatnou životní úroveň, považují splácení z 89 procent za obtížné,“ uvedlo CVVM.

Přijatelnost či nepřijatelnost půjčování si peněz
Zdroj: CVVM

Půjčku nyní podle průzkumu má 47 procent občanů, před rokem to bylo 48 procent. Hypotéku či úvěr na stavební spoření splácí 26 procent zadlužených, podnikatelský úvěr tři procenta, půjčku na zboží 21 procent a jinou půjčku 16 procent. „Ze srovnání s minulým rokem vyplývá, že během jednoho roku významně ubyly pouze půjčky na zboží, zatímco v ostatních případech nebyla změna statisticky významná,“ podotkli autoři průzkumu. Z domácností s dobrou životní úrovní má úvěr 43 procent, z těch se špatnou úrovní je to 56 procent.

Nejpřijatelnější jsou pro českou veřejnost půjčky na bydlení, problém s nimi nemá 89 procent lidí. Úvěry na podnikání a studium jsou přijatelné shodně pro 74 procent lidí, na spotřební zboží a auto shodně pro 61 procent. Naopak nejméně přijatelné jsou půjčky na dovolenou, a to jen pro 17 procent účastníků průzkumu, a na vánoční dárky pro 12 procent.

„Pro starší lidi, a především ty nad 60 let věku, jsou půjčky napříč všemi sledovanými oblastmi o něco méně přijatelné, naopak pro lidi do 30 let jsou půjčky více přijatelné,“ uvedlo CVVM.

Průzkumu se mezi letošním 6. a 19. březnem zúčastnilo 1045 lidí ve věku od 15 let.