Elektrárna Počerady se bude asi prodávat. Představenstvo firmy ČEZ to doporučilo

Představenstvo firmy ČEZ doporučilo prodej hnědo-uhelné elektrárny Počerady. Transakci má nyní potvrdit dozorčí rada. Vršanská uhelná ze společnosti Czech Coal finančníka Pavla Tykače za 40 let starou stavbu elektrárny nabídla deset miliard korun. Část v penězích a část v dodávkách elektřiny. Její modernizace má přijít na dalších 25 miliard.

„Pokud elektrárna bude dál pokračovat a budeme ji opravovat nákladem miliard, tak je to příležitost pro stovky zaměstnanců a dodavatelských firem, a dál nám to umožní těžbu na dole Vršany, kde nejsou žádné limity,“ uvedl člen vyjednávacího týmu a generální ředitel Sev.en EC, a. s. Luboš Pavlas.

„My svojí budoucnost a rozvoj spojujeme s bezemisními elektrárnami s moderními technologiemi, a co se týče výroby uhlí, tak tam svůj podíl snižujeme,“ vysvětluje důvody prodeje mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Těžební skupina Czech Coal finančníka Pavla Tykače chce od firmy ČEZ koupit jednu z největších českých hnědouhelných elektráren v Počeradech za deset miliard korun. Před rokem a půl za ni Tykač nabízel o 1,5 miliardy méně, uvedly před časem Hospodářské noviny (HN).

Tykačova Czech Coal Group podle HN Počerady bezpodmínečně potřebuje, protože bez nich by neměla kam dodávat uhlí ze svého nedalekého lomu Vršany. „Elektrárna naopak nezapadá do současné strategie polostátní energetické firmy: chce si nechat jen ty, v jejichž bezprostřední blízkosti vlastní i uhelné doly. A to Počerady nejsou,“ uvedl list.

Vršanská uhelná má dlouhodobou smlouvu s ČEZem

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal s ČEZem dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem.

Některé veřejně známé osobnosti však nesouhlasí s tím, aby ČEZ prodal Počerady společnosti Vršanská uhelná. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a ministrům nedávno zaslaly výzvu, ve které vládu vyzvaly, aby se proti případnému prodeji postavila. Vadí jim, že Tykačova společnost chce prodloužit provoz elektrárny. Prodlužování doby spalování uhlí podle signatářů popírá Pařížskou klimatickou dohodu o ochraně klimatu. Výzvu podepsali mimo jiné někdejší předseda Senátu a federální premiér Petr Pithart, zpěvačka Marta Kubišová a herec Arnošt Goldflam, upozornily HN.