Mironet se dál soudí se státem, odškodné za policejní zásah může přesáhnout miliardu

Žalobu firmy Mironet na stát kvůli odškodnění 626 milionů korun za policejní zátah z roku 2000 musí znovu projednat Obvodní soud pro Prahu 2. Odvolací soud zrušil verdikt obvodního soudu, podle kterého byl nárok firmy promlčený. Podle Mironetu by i s úroky odškodnění přesáhlo jednu miliardu korun.

Mironet Computers
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

Obvodní soud podle serveru iHNed.cz argumentoval tím, že majitel firmy Robert Novotný podal žalobu pozdě – až v roce 2011. Novotný tvrdí, že dříve žalobu podat nemohl, protože škodu mohl vypočítat až podle srovnání účetních závěrek firmy s ekonomickými výsledky konkurenčních podniků.

„S výrokem o promlčení se rozhodně neztotožňujeme,“ uvedla podle serveru soudkyně odvolacího Městského soudu v Praze Eva Škultétyová. Podle ní nárok na odškodnění Novotný má a pochybení státu již dříve soudy pravomocně potvrdily, píše iHNed.cz.

Mironet už dříve dostal odškodné 23,5 milionu korun. Žádal ale, aby odškodnění státu zaplatila softwarová společnost Microsoft. Prodejce ji viní z toho, že pod záminkou porušování autorských práv využila policii jako nástroj konkurenčního boje. Microsoft tvrzení Mironetu i jeho nároky dlouhodobě odmítá. 

Dvouleté vyšetřování nic neprokázalo

Případ se táhne už od roku 1999. Mironet tehdy odmítl spolupracovat s Microsoftem a nabízel počítače s alternativními operačními systémy na platformě Linux. Microsoft poté na prodejce podal trestní oznámení kvůli údajnému porušování autorských práv. 

V květnu 2000 policie provedla v Mironetu razii, při níž zabavila veškeré firemní počítače, servery a všechna data. Dvouleté vyšetřování ale žádnou trestnou činnost neprokázalo a v lednu 2003 bylo stíthání šéfa Mironetu Roberta Novotného zastaveno. 

Mironet uvádí jako doklad negativního dopadu razie a vyšetřování srovnání s e-shopem Alza.cz. V době policejního zásahu byl podle firmy Mironet zhruba dvaapůlkrát větší než Alza, kdežto v době po ukončení vyšetřování byl osmkrát menší. „Vůdčí společnost Alza již nemáme šanci znovu předehnat,“ řekl Novotný.

Mironet vykázal v roce 2000 tržby přibližně 350 milionů korun, což představovalo v porovnání s rokem 1999 růst o třetinu. V roce 2015 měla firma podle výroční zprávy tržby přes jednu miliardu korun. Alza měla podle dostupných údajů v roce 2002 tržby zhruba 300 milionů korun a loni dosáhla tržeb 17 miliard. Alza ale aktuálně nabízí výrazně širší sortiment, kromě výpočetní techniky třeba domácí spotřebiče, hračky nebo i šperky a kosmetiku.