Odstranění starých ekologických škod přijde stát na 30 miliard korun, očekává ministerstvo financí

Všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až 12 let. Zakázky zadá ve veřejných soutěžích a očekává, že celková cena bude zhruba 30 miliard korun. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Video Studio ČT24
video

Babiš, Závodský a Kučera o odstraňování starých ekologických škod

MF nyní eviduje ekologické smlouvy se 158 firmami s celkovou garancí 153 miliard korun. Vyčerpáno bylo 51,4 miliardy korun, zbývají tak garance za 101 miliard korun.

„Díky transparentnímu přístupu k zadávání ekologických zakázek se nám daří výrazně snížit jejich celkovou cenu na méně než třetinu. To nám usnadní cestu k naplnění těchto závazků a zadání zakázek v průběhu následujících deseti až 12 let,“ uvedl Babiš.

Ministr zopakoval, že MF by tak mělo ušetřit na odstranění starých ekologických škod 27 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard Kč v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008. Tuto zakázku vypsalo MF za ministra Miroslava Kalouska (TOP 09), vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Kalousek tehdy řekl, že ji sám požadoval ukončit kvůli vysoké ceně.

Loni v listopadu ministerstvo informovalo, že na letošní rok chystá deset zakázek na odstraňování starých ekologických zátěží až za 2,5 miliardy korun. Pro roky 2018 a 2019 chystá dalších 17 zakázek. Poslední zakázka by se podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského měla vypsat na podzim 2026.

„Mezi nejdražší lokality s evidovaným ochranným sanačním čerpáním patří koksovna Jan Šverma s ročními náklady 4,8 milionu korun a její sanace bude dle předpokladů zahájena v roce 2019.“

Ondřej Závodský

náměstek ministra financí

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 a expert strany pro životní prostředí Michal Kučera řekl ČT, že Babiš dlouhodobě problematiku ekologických zátěží se státní garancí neřešil.

„Během jeho funkčního období došlo k plnění závazků státu z 3,4 miliardy v roce 2012 na 0,7 miliardy v roce 2015. Tímto tempem by ekologické závazky státu byly vypořádány někdy po roce 2070,“ uvedl Kučera. Podle něho nyní ministr financí reagoval na tlak ze strany poslanců hospodářského výboru a výboru pro životní prostředí i na tlak Hospodářské komory a Asociace odpadového hospodářství.