Zbrojařské firmy loni zvýšily vývoz zhruba o čtvrtinu. Nedostatek lidí ale bude další růst brzdit

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka loni stoupl o 20 až 30 procent na rekordních 700 až 750 milionů eur (18,9 až 20,2 miliardy korun). Letos ale bude růst nižší, protože jsou zbrojařské firmy na hranici svých výrobních kapacit. ČTK to řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Růst dalšího exportu produktů českého zbrojařského průmyslu letos přibrzdí nedostatek pracovníků. „Nárůst (letos) bude také, ale nebude už tak rapidní. Výrobci jsou na hranici svých výrobních kapacit, většinou se jim nedaří shánět nové lidi,“ uvedl Hynek. Poptávka je podle něj vysoká, ale čeští výrobci nejsou schopni ji naplnit. Přesná čísla o vývozu vojenského materiálu zveřejní ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině roku.

Loni se díky dalšímu vývozu letounů L-159 mírně zvýšil podíl letecké techniky na celkovém vývozu. Rostou také dodávky technologií a polotovarů. Souvisí to s tím, že čím dál víc zemí chce, aby jim výrobci zbraní garantovali schopnost výroby či oprav v jejich zemi. „Je to kvůli bezpečnosti dodávek. Už nikdo nechce být závislý na dodavateli ze zahraničí komplexně,“ dodal Hynek.

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka byl rekordní i v roce 2015, kdy dosáhl 15 miliard korun. Největší část (28 procent) mířila do států EU. Do zemí EU české zbrojovky vyvezly předloni vojenský materiál za 4,3 miliardy korun. Největším obchodním partnerem Česka se v tomto segmentu stal Irák, kam bylo vyvezeno zboží za 1,64 miliardy korun, na druhém místě byly USA (1,1 miliardy korun).

Hodnota exportu střelných zbraní činila 3,3 miliardy korun. Tuzemské zbrojařské firmy vyvezly 86 736 revolverů a samonabíjecích pistolí v hodnotě 835 milionů korun. Drtivá většina mířila do Spojených států a dále do Jižní Afriky a Kanady. Hodnota vývozu 71 533 dlouhých zbraní dosáhla 592 milionů korun.

Koncem roku 2015 mělo povolení k exportu vojenského materiálu 226 právnických osob a dvě fyzické osoby. Export pro české zbrojařské firmy představuje 90 procent jejich produkce. V jiných zemích Evropské unie a NATO je to deset až 30 procent celkového objemu jejich výroby.

Na domácí trh má vliv rostoucí rozpočet obrany 

Českým zbrojovkám v posledních letech stoupá i odbyt na domácím trhu díky růstu armádního rozpočtu. Loni se například ministerstvo obrany domluvilo na dodávce malorážové munice od české firmy Sellier&Bellot. Konečná částka bude záležet na potřebě armády, pětiletá rámcová smlouva předpokládá částku až 2,48 miliardy korun.

I letos obrana plánuje uzavřít obchody za několik miliard korun, na kterých se budou podílet české firmy. Aktuálně byla podepsána smlouva na nákup 20 pandurů, do konce roku by mělo být rozhodnuto také o pořízení 62 obrněnců Titus nebo o modernizaci 33 samohybných houfnic Dana. Na všech zakázkách by se měly podílet české zbrojařské firmy.