Vzniká nový optický obr, Luxottica se spojí s Essilorem

Italský výrobce brýlí Luxottica se dohodl na spojení s francouzskou společností Essilor. Fúze v hodnotě 46 miliard eur (1,2 bilionu korun) vytvoří globální mocnost v odvětví oční optiky. Luxottica je největším světovým výrobcem brýlí, zatímco Essilor má vedoucí postavení v produkci brýlových čoček.

Souhrnné tržby obou firem přesahují 15 miliard eur ročně. Luxottica má tržní hodnotu kolem 24 miliard eur a Essilor zhruba 22 miliard eur. Sloučená skupina bude zaměstnávat více než 140 tisíc lidí.

Investoři zprávu o fúzi vítají, cena akcií obou podniků výrazně stoupla. Společnost Essilor uvedla, že spojení má pomoci uspokojit rostoucí poptávku po dioptrických čočkách, slunečních brýlích a luxusních brýlových obroučkách. Dohodu o fúzi již v neděli schválily správní rady obou firem.

Zakladatel firmy Luxottica by měl zůstat největším akcionářem, i když s menším podílem

Zakladatel společnosti Luxottica, jedenaosmdesátiletý Leonardo Del Vecchio, v rámci dohody získá ve sloučené skupině podíl 31 až 38 procent, a to prostřednictvím rodinného holdingu Delphin. Stane se tak jejím největším akcionářem, uvedla média. Delphin má v současné době ve firmě Luxottica podíl 62 procent.

Del Vecchio, který se před dvěma lety vrátil do čela společnosti Luxottica, bude generálním ředitelem i výkonným předsedou sloučené skupiny. Ta ponese název EssilorLuxottica.

„Dva produkty, které se přirozeně doplňují, jmenovitě obroučky a čočky, se konečně budou navrhovat, vyrábět a distribuovat pod jednou střechou,“ uvedl Del Vecchio. „Budeme pokračovat v investicích v Itálii a ve Francii,“ dodal.