Airbus loni zvýšil odbyt, opět ale zaostal za Boeingem

Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil odbyt o osm procent na 688 letounů a snadno překročil svůj vlastní plán. Pátým rokem po sobě nicméně zaostal za svým americkým konkurentem Boeing, který dodal zákazníkům o 60 strojů více a zůstal největším výrobcem a dodavatelem letounů na světě. Airbus ale také uvedl, že díky silnému růstu objednávek v závěru roku znovu překonal svého hlavního soupeře co do počtu zakázek.

United Airlines Boeing 737-800 a United Airlines A320 Airbus
Zdroj: Reuters Autor: Louis Nastro

Airbus původně odhadoval, že loni dodá zákazníkům přes 650 letadel. Finanční ředitel společnosti později stanovil neoficiální cíl na více než 670 letounů. Airbus ale za loňský rok získal nové zakázky na 731 letounů.

Boeing minulý týden oznámil, že jich přijal 668, což bylo 80 letadel pod plánem, uvedla agentura Reuters. Oběma výrobcům se přitom loni zakázky proti předešlému roku výrazně snížily, Airbus jich předloni zaznamenal 1029. Šéf prodeje Airbusu John Leahy varoval ve středu před dalším poklesem v letošním roce. Dodávky zákazníkům by ale měl Airbus ještě několik let postupně zvyšovat, řekl Leahy.

Airbus přitom takřka polovinu loňských zakázek, konkrétně 321, zaúčtoval až v posledním měsíci roku. Mezi ně patří dohoda o prodeji zhruba stovky letounů íránskému přepravci IranAir, z nichž první by měl Airbus dodat do Íránu právě ve středu.

V letošním roce Airbus dodá klientům více než 700 letadel, řekl generální ředitel společnosti Fabrice Brégier. Konkrétní předpověď slíbil 22. února, kdy Airbus oznámí výsledky hospodaření za loňský rok.