Dluhy domácností i firem stále rostou. Všichni věří na příznivý vývoj ekonomiky

Domácnosti ke konci listopadu dlužily bankám přes 1,420 bilionu korun, což je zhruba o 11 miliard korun více než v říjnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o téměř 99 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. Vzrostla i zadluženost podniků.

Firmy na konci listopadu dlužily bankám necelých 1,233 bilionu korun, proti říjnu o zhruba osm miliard korun více. Před rokem podniky bankám dlužily přes 1,127 bilionu korun.

„Rostoucí zadlužení firem potvrzuje jejich růstové ambice a důvěru v příznivý vývoj.“

Marek Richter

vedoucí oddělení auditorských služeb PwC ČR

Dodal ale, že české podniky mají zpravidla dostatek hotovosti a spoléhají se především na vlastní kapitál, i když by za současné úrovně nízkých úrokových sazeb mohly poměrně výhodně vydělávat na půjčeném kapitálu. „Pro banky je tak velmi obtížné získávat klienty z řad podnikového sektoru,“ poznamenal.

Mraky nad nemovitostmi 

Pokračující růst dluhu českých domácností lze podle Richtera očekávat, dokud se bude dařit ekonomice, porostou mzdy a nezaměstnanost se bude držet na nízkých úrovních. Upozornil ale, že sazby hypoték našly v závěru roku své dno.

„Následující měsíce ukážou to, jak se na nich plně projeví nová regulace a jak se k ní banky postaví. Významné finanční instituce již avizovaly nárůst sazeb. Zároveň rostou ceny nemovitostí, jejichž úvěrování je hlavním motorem růstu zadlužení českých domácností,“ uvedl Richter.