Gazprom může dál používat jenom polovinu kapacity plynovodu OPAL

Soudní dvůr Evropské unie se postavil proti rozhodnutí Evropské komise, které ruské plynárenské firmě Gazprom zrušilo omezení u plynovodu OPAL. Soud toto rozhodnutí pozastavil, takže Gazprom může používat nadále jen polovinu kapacity. Gazprom se vedle toho opět obrátil na komisi a předložil jí návrhy, kterými chce spor ohledně údajných monopolních praktik vyřešit.

V říjnu komise zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Její rozhodnutí otevřelo cestu k rozšíření Nord Streamu a potenciálnímu vyřazení Polska a Ukrajiny jako tranzitních zemí. 

Polská plynárenská společnost PGNiG proto Evropskou komisi zažalovala, k její stížnosti se vzápětí připojila i polská vláda. Ta spatřuje ve spolupráci mezi Ruskem a Německem s vynecháním Polska existenční ohrožení.

Polsko, které většinu plynu dováží z Ruska, kritizovalo rozhodnutí Bruselu s tím, že podle něj ohrožuje dodávky plynu do střední a východní Evropy a že se zvyšuje riziko, že Polsko se stane závislým na jediném, ruském zdroji. 

Gazprom nyní také předložil Evropské komisi návrhy, kterými chce urovnat spor ohledně údajných monopolních praktik podniku.

Evropská komise totiž zároveň  loni v dubnu Gazprom obvinila z toho, že zneužívá svého dominantního postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže. Komise tehdy uvedla, že v osmi zemích regionu, včetně České republiky, firma znemožňuje konkurenci na trhu se zemním plynem.

Gazprom je podezřelý, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a že se některým z těchto států snaží překazit plány rozšíření zdrojů dodávek. Některým zákazníkům prý také za plyn účtuje nepřiměřeně vysoké ceny.

Video Studio ČT24
video

Gazprom předložila EK návrhy na urovnání sporu ohledně údajných monopolních praktik

Gazprom podrobnosti o svých návrzích nezveřejnil, firma ale uvedla, že doufá v brzké vyřešení sporů.

Podle unijních pravidel hrozí Gazpromu pokuta ve výši až deseti procent jeho ročních tržeb. Gazprom obvinění odmítá. V březnu uvedl, že spolu s Evropskou komisí míří k „vzájemně výhodnému“ řešení tohoto případu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.