Státní dluh letos podle Babiše klesne o 60 miliard

Státní dluh České republiky letos meziročně klesne o 60 miliard korun. Oznámil to ministr financí Andrej Babiš. Stát tak bude nově dlužit 1,613 bilionu korun.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Podíl státního dluhu na hrubém domácím produktu (HDP) by tak měl za letošní rok klesnout z loňských 36,7 procenta na 34,3 procenta, stojí ve Strategii řízení státního dluhu, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

„Aktivní využití refinančního mechanismu státní pokladny a efektivnější finanční plánování umožnily také v roce 2016 snížení rozsahu výpůjčních operací státu, čímž bylo dosaženo dalších úspor úrokových výdajů státního rozpočtu a poklesu státního dluhu,“ uvedlo v materiálu ministerstvo financí.

Státní dluh 1,613 bilionu korun je nejnižší hodnota od roku 2011, řekl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Důvodem poklesu je podle něj hlavně nižší výpůjční potřeba, tedy přebytek rozpočtu, a nikoliv schodek, což umožnilo ministerstvu financí snížit prodeje nového státního dluhu a další zapojení přebytku likvidity státní pokladny, tedy opětovné čerpání zůstatků na účtech veřejných institucí. „V příštím roce se státní dluh mírně zvýší, a to o asi 25 miliard korun,“ odhadl Dřímal.