Elektronická evidence tržeb běží plynule. Hotely problémy neměly, restaurace na tom byly hůř

Restauratéři a hoteliéři od středeční půlnoci do čtvrtečních 19:00 odeslali na servery Finanční správy 2,5 milionu účtenek. Elektronická evidence tržeb běžela v ostrém provozu plynule a bez problémů. Do systému je zatím zapojeno podle DIČ zhruba 37 tisíc podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna asi 40 tisíc podnikatelů. Hotely neregistrovaly žádné problémy. Některé restaurace však kvůli evidenci již zavřely, jiné zdražily jídlo i pití či se k tomu chystají. 

Podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, se rychlost zpomalila jen mezi druhou a třetí hodinou ráno. 

„Dle mého očekávání EET jede. Dnes problémy na straně EET serveru nečekám. Uvidíme 1. března 2017,“ uvedl na Twitteru Michal Bláha, autor serveru hlidaceet.cz. Tehdy bude více podnikatelů a více účtenek.

Ve večerním pořadu Devadesátka ČT24 Bláha řekl, že systém EET, kam pokladny posílají účtenky, fungoval celý den bez problémů a odpovídal velmi rychle. Vedle toho portál EET, kde je možnost si vygenerovat certifikáty a zjistit velikost tržeb, měl podle Bláhy ve čtvrtek večer minimálně hodinu problémy. 

Žádné potíže s provozem EET nebyly ani podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Odezva systému na pokladny je rychlá, řekl a zároveň odmítl, že by zavedení EET způsobilo restauracím nadměrnou byrokracii. „To je jednorázová akce, kterou, myslím, můžou všichni zvládnout,“ řekl. Po spuštění systému už podle něj pokladny fungují jednoduše. „Já v tomhle směru nevidím, že by to byla nějaká trvalá komplikace,“ řekl.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera zpochybnil v pořadu Devadesátka ČT 24 představy ministerstva financí o výběru 18 miliard korun. Připomněl, že samo ministerstvo má různé nižší varianty pro odhad vybrané částky.

Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová k tomu v pořadu Devadesátka ČT24 řekla, že jsou to správná čísla, ale nesprávně poslancem použitá. Jde o nadcházející roky 2017 (přes 4 miliardy), 2018 (přes 12 miliard) a později 18 miliard korun. 

K dotazům, jak zdaňovat hlavní a vedlejší činnost, náměstkyně uvedla, že evidovat by se mělo podle hlavní činnosti, pokud minoritní činnost nepřesahuje 175 tisíc korun ročně.

 

Video 90’ ČT24 - Den D pro EET
video

Náměstkyně Schillerová v pořadu Devadesátka ČT24 o prvním dnu EET

Náměstkyně Schillerová v pořadu Devadesátka ČT24 o prvním dnu EET

Události: První den povinné elektronické evidence tržeb

Nižší daň na točené pivo opět ve hře?

Babiš navštívil ve čtvrtek různé podniky. Například v pražské Branické Formance majiteli pivnice Miroslavu Pravdovi vadilo, že musel zhruba deset minut čekat na to, než mu po odpovědi Finanční správy jeho pokladna vytiskne účet. „A čekáme a mohli jsme točit… a čekáme,“ říkal Pravda. Ministr na to reagoval zmínkou, že začne opět tlačit na nižší DPH na točené pivo. 

Se stejným návrhem ale Babiš už letos několikrát v koalici narazil. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je teď pro vládu důležitější, aby povinná evidence tržeb dobře fungovala i v příštích týdnech a měsících.

Zákon stanovil hraniční limit komunikace pokladen se servery na dvě vteřiny. Pokud pokladna obchodníka obdrží do dvou vteřin od odeslání údaje o evidované tržbě identifikační kód, musí vystavit účtenku s uvedením tohoto kódu. Pokud do dvou vteřin kód neobdrží, vystaví účtenku bez něj. Mezní dobu odezvy zařízení si ale nastavuje poplatník sám s přihlédnutím k druhu vykonávané činnosti a kvalitě připojení. Při nastavení této doby ale musí mít na paměti, že příliš krátká doba by mohla mařit průběh evidence tržeb.

Video Studio ČT24
video

Obchodní ředitel Dotykačky o pokladnách a podnikatelích

Obchodní ředitel Dotykačky o pokladnách a podnikatelích

Situační zpráva ze zavádění EET

První zkušenosti s EET

Hotely neregistrují žádné problémy

Podle ředitele Olympik Hotels Vlastislava Šose systém funguje bez větších potíží. Odezva systému ale byla v jednu chvíli i šest vteřin, což je podle něj zřejmě způsobeno internetovým připojením hotelu. „Nemůžu říct, že by nás to omezovalo, ale je to zkoušené ráno, kdy ještě nejsou otevřené restaurace,“ dodal Šos.

Hotely sítě Accor zahájily zkušební provoz EET před třemi týdny. „Neregistrujeme žádné komplikace s našimi interními systémy. Vše funguje bez komplikací i v den oficiálního spuštění,“ řekla obchodní manažerka hotelové sítě Accor Daniela Nová.

Video Studio ČT24
video

Václav Stárek: U hotelů je průběh bezproblémový

Evidence tržeb ale přiměla řadu menších hospůdek v obcích skončit. Pořízení pokladen a přechod na nový systém byl pro ně nákladný. Jiné se zase chystají zdražovat. Například řada pardubických restaurací kvůli elektronické evidenci tržeb zdraží jídlo a pití. Náklady za pokladny, software a poplatky, které budou měsíčně platit, se musejí promítnout do cen, řekli provozovatelé. „Musíme zdražit všechno, maximálně je to o pět korun,“ vysvětlil podnikatel Mahir Osmanovski, který provozuje kavárnu Café Morricone. Víc zvyšovat ceny kavárník nechce, protože by tím mohl odradit své hosty.

„Ode dneška jsme zdražili plus minus o tři koruny, na jídle i pití. Na jídle se to projeví víc. Za novou kasu budeme platit měsíční poplatky 500 korun, to je 6000 korun ročně navíc,“ řekla provozovatelka restaurace Imperial Michaela Krpatová.

Babiš: Není důvod ke zdražování

Podle Babiše ale EET není důvod ke zdražování, protože se současně snížila DPH pro stravovací služby z 21 na 15 procent. „A patnáct procent je ještě vysoká a já bych se osobně přimlouval, aby byla ještě nižší,“ řekl ministr s tím, že by si uměl představit DPH na úrovni osmi procent.

Také prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková se domnívá, že jestli někdo zdražuje nebo zavírá, tak to v 90 procentech případů není kvůli EET, ale protože dříve nepřiznal všechny příjmy či neplatil daně. 

Nováková také řekla v pořadu Devadesátka ČT24, že každý kdo dostane do ruky cash, tak má tendenci si myslet, že je to jeho zisk. To platí tam, kde u toho nikdo jiný není. Nynější systém tomu má bránit. Dodala, že nejvíce šedé ekonomiky je ve stavebnictví, ale na restaurace a obchody se dá snadněji prostřednictvím EET dosáhnout.  

Připravit se co nejdříve

Řada podniků měla elektronické kasy už před zavedením EET. Musely však obměnit software. Větší hostince měly nebo si nově pořídily tablety s tiskárnou a číšníci účtují hostům rovnou u stolu, aby ušetřili čas. Podle dosavadních zkušeností napojení do systému evidence tržeb může mnohdy znamenat zdržení při tisku účtenky.

„Při zkušebním provozu to byly třeba tři minuty na účtenku, což neovlivníme. Řešíme s technickou podporou, že by si systém prodeje pamatoval, a o půlnoci, až zavřeme, tak bychom komplet informace 'entrem' poslali najednou. Pak nám bude jedno, jak dlouho to bude trvat,“ řekl provozovatel Bohémské hospody Adam Vojtek.

Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Nováková řekla, že jako poučení z první vlny vidí neodkládat pořízení pokladny a přípravu na start. U obchodníka s několika desítkami pokladen budou totiž změny komplikovanější než v první vlně (maloobchod a velkoobchod se zapojí od března 2017), ale členové svazu se na to prý již dlouhodobě chystají. 

Kdy přijde kontrola?

Finanční správa zahájí kontroly ohledně dodržování elektronické evidence tržeb (EET) až po několik dnech provozu systému. Nejdříve musí totiž zanalyzovat příchozí data a následně se zaměřit na vytipované provozovny. Hlavním nástrojem přitom budou kontrolní nákupy v terénu. Vyplývá to z vyjádření mluvčí Finanční správy Petry Petlachové.

„Již dnes jsou zasílaná data analyzována a probíhá vytipovávání provozoven, které své hotovostní tržby vůbec neevidují. V řádu dnů budou vytipovány provozovny, které vykazují znaky krácení tržeb. Intenzivní terénní kontrolní činnost bude zahájena právě na základě analýz těchto dat, jejich párování s našimi systémy a na základě analýzy došlých oznámení,“ uvedla Petlachová.

Finanční správa mezitím hlásí první podněty od zákazníků – a to kvůli nevydání účtenky. Následovat tak budou kontroly úředníků v provozovnách.

Na protest proti EET uzavřela 1. prosince majitelka Kavárny Jankl Jana Kůrková na jeden den svoji provozovnu nedaleko centra Pacova na Pelhřimovsku
Zdroj: ČTK
Autor: Pavlíček Luboš

Někteří proti zavedení EET protestovali

A jsou i takové podniky, které vůči zavedení EET protestují. Například nejvýše položená provozovna v zemi Česká poštovna na Sněžce měla ve čtvrtek na protest proti spuštění elektronické evidence tržeb zavřeno. „Jsme solidární s ostatními hospodskými, proto jsme dnes zavřeli. Se zavedením EET nesouhlasíme,“ řekl majitel poštovny Milan Blaha. Konkrétně na poštovně má obavu z pomalého internetu, kvůli kterému by se mohly tvořit velké fronty. „Odezva internetu tam je někdy i několik minut. Čím více je na Sněžce turistů připojených na internet, tím je internet pomalejší. Na jednoho zákazníka v hlavní sezoně při návalu přitom mám jen 30 sekund,“ uvedl Blaha.

„Jde o to, omezit úniky, omezit šedou ekonomiku, narovnat podnikatelské prostředí a dosáhnout toho, aby daně platili všichni,“ hájil DPH premiér Sobotka.

Naopak předseda opoziční ODS Petr Fiala uvedl: „Ukazuje se, že všechno, před čím, jsme varovali, se naplňuje, spousta restaurací zdražuje, stovky restaurací ukončily svou činnost.“

 

Další podniky zavedení EET bojkotují. To je případ pražské kavárny Paralelní Polis v centru města, jejíž provozovatelé považují evidenci za zásah do soukromí občanů a obávají se zneužití dat. Finanční správa již ale dříve oznámila, že nebude tolerovat ignorování EET, za které hrozí i uzavření provozovny.

„Paralelní Polis neakceptuje a nikdy nepřistoupí na pravidla EET,“ sdělila mluvčí Paralelní Polis Eva Samšuková. „Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů,“ doplnila.

Paralelní Polis je spolek založený před dvěma lety uměleckou skupinou Ztohoven, známou například vyvěšením trenýrek na Pražském hradě místo prezidentské standarty. Spolek provozuje v domě v pražských Holešovicích kavárnu, 3D tiskovou dílnu, coworkingové centrum nebo Institut kryptoanarchie. Pořádá také třeba mezinárodní kongres hackerů.

 

Provozovatelé restaurací a hotelů začali s prvním prosincem podle zákona elektronicky evidovat tržby. Týká se to zhruba 40 tisíc podnikatelů. Ne všichni z nich se ale na příchod EET adekvátně připravili, podle dodavatelů systému totiž desítky až stovky podnikatelů sháněly pokladnu teprve po spuštění elektronické evidence tržeb. Například největší prodejce EET O2 ve čtvrtek podle šéfa dceřiné firmy eKasa Luboše Lukasíka zaznamenal zvýšený počet objednávek o 50 procent.

„Těch, kteří teprve ve čtvrtek shání pokladnu, jsou řádově desítky. Většinou jsou to lidé, co mají restauraci jako jeden ze svých příjmů, a proto první vlně nevěnovali tolik pozornosti. Zároveň výrazně stoupá počet těch, kteří mají jiné řešení a nejsou schopni si je zprovoznit,“ uvedl také provozní ředitel Storyous Petr Filipec. Některé podniky podle něj zase zavřely, když jim systém EET nefungoval.

Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Systém však mnozí kritizují – podle ODS není dobře připravený a obsahuje nedostatky. Jediným řešením je tak podle předsedy strany Petra Fialy zrušení celého zákona. Skupina senátorů z klubu ODS a STAN a senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) ve středu také již představili návrh na zrušení zákona o EET. Podle nich totiž škodí zejména malým podnikatelům.

Podnikatelský svět bude s EET lepší, shodli se odborníci

Hosté čtvrtečních Událostí, komentářů Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků, a Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, se shodli na tom, že elektronická evidence tržeb je pro české podnikatele přínosem. Všichni ale vidí v systému i určité mezery. 

„Přeju si, aby EET dobře probíhala, ale nemůžeme zavírat oči před případy, které byly diskutovány pouze v krátké době,“ uvedl Vladimír Dlouhý v souvislosti s některými změnami, jež byly v systému nedávno provedeny. Zároveň ale uvedl, že díky svým zkušenostem s malými podnikateli a živnostníky chápe, že udělat výjimky je v některých případech nutné.

Karlu Havlíčkovi zase vadí, že si  kritici EET udělali z nejmenších podnikatelů rukojmí. „Udělali z nich štít a nástroj své ideologie. Hlupáky, kteří se neumí připojit na internet,“ míní. Nemyslí si také, že by zavedení EET bylo důvodem k zavírání podniků. „Pokud některé hospody zavřou, je to podle mě spíše dáno tím, že se vylidňují vesnice,“ uvedl.

Václav Stárek údajně zavedení EET podporoval kvůli narovnání podmínek na trhu. Dlouhodobě ovšem kritizuje, že podnikatelé v Česku neví, co se stane z měsíce na měsíc. „Dnes tu mohou být podnikatelé, kteří se rok připravují na systém a po třech měsících ho nebudou potřebovat,“ řekl.