Rusko spouští těžbu na dalším ropném poli, provozovat ho bude Lukoil

Ruský prezident Vladimir Putin dal v pondělí zelenou zahájení těžby na novém ropném poli v Kaspickém moři. Pole Filanovskij, které provozuje společnost Lukoil, je už druhým velkým ropným polem, které v Rusku za poslední týden získalo povolení k zahájení těžby a čtvrtým od začátku roku.

Tato četnost vyvolává otázky, jak moc vážně to Rusko myslí se slibem, že se připojí ke snaze Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit těžbu, uvedla agentura Reuters.

OPEC již dříve avizoval, že sníží těžbu ropy, aby tak pomohl vyrovnat nabídku a poptávku na trhu. Cílem je podpořit ceny ropy, které jsou proti polovině roku 2014 méně než poloviční. Mnoho významných světových producentů ropy slíbilo, že se k dohodě připojí a rovněž omezí těžbu. Rusko, podobně jako další nečlenské země, ale na schůzce se zástupci OPEC minulý týden žádný konkrétní závazek neposkytlo.

Členové OPEC v říjnu dál zvyšovali těžbu, která dosáhla nového rekordu. Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která se opírá o údaje z přepravy a o informace zdrojů z odvětví. Říjnovou produkci odhadla na 33,82 milionu barelů denně, zatímco v září ji stanovila na 33,69 milionu. Těžba se zvyšovala především v Nigérii, Libyi a v Iráku.

Rusko očekává rekord

Rusko je největším producentem ropy na světě a Lukoil druhým největším těžařem ropy v Rusku po společnosti Rosněfť. Těžba ropy má letos v Rusku vystoupit na nové postsovětské maximum 547 milionů tun (10,95 milionu barelů) denně. Příští rok se počítá s dalším růstem, který těžbu posune na 548 milionů tun.

Lukoil očekává, že letos vytěží zhruba 86,5 milionu tun ropy. Příští rok se má jeho celková těžba zvýšit na 87,5 milionu až 88 milionů tun.

Představitelé Ruska, včetně ministra energetiky Alexandra Novaka, už dlouho tvrdí, že zmrazení globální těžby ropy by bylo pro Rusko to nejlepší. Zatím ale neuvádějí, na jaké úrovni by chtěli těžbu zmrazit, ani kdy by Moskva mohla zvážit omezení těžby.