Česká ekonomika v létě rostla, táhla ji spotřeba domácností

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 2,6 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,9 procenta, uvedl Český statistický úřad, který tak potvrdil údaje ze začátku září. Do nového výpočtu byly zapracovány údaje za sektor vládních institucí, což ale na tempo růstu HDP nemělo dopad.

Statistici již dříve uvedli, že hlavními faktory růstu byly silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností. I přes zpomalení meziročního růstu je česká ekonomika podle analytiků ve velmi dobré kondici.

Od dubna do června vzrostla ziskovost podniků na 52,3 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než před rokem. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,1 procenta, to je o desetinu procentního bodu nižší tempo ve srovnání s růstem reálných příjmů.

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření byl 22 963 korun.

„Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve 2. čtvrtletí hodnoty 28 135 Kč a oproti stejnému období předchozího roku se reálně zvýšil o 3,9 procenta,“ uvedl ČSÚ. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele v nominálním vyjádření dosáhla částky 21 071 korun.

„Výsledkem rychlejšího růstu příjmů domácností ve srovnání s jejich výdaji byla vyšší míra úspor než před rokem, a to 11,4 procenta. Rovněž míra investic v sektoru domácností se meziročně zvýšila na 8,5 procenta,“ dodali statistici.

V prvním čtvrtletí vzrostla česká ekonomika meziročně o 3,0 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt od ledna do března zvýšil o 0,4 procenta.