Kovosvit v kleštích finančních problémů. Ředitel Fajmon rezignoval

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí vede nový manažerský tým vedený Petrem Karáskem. Bývalý ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Společnost má finanční problémy, zaměstnanci stále nedostali mzdu za červenec. 

„S platností od pondělí 29. 8. 2016 nastoupil do Kovosvitu zkušený manažerský tým, který má za sebou vynikající reference s restrukturalizací výrobních podniků v problémech,“ uvedl mluvčí společnosti Kovosvit MAS Karel Samec.

Firmu tak nyní vede Petr Karásek. V minulosti se podílel například na řízení Jablonexu, Kordárny či Tatry Kopřivnice. „Základním úkolem krizového týmu je uklidnění situace uvnitř i vně společnosti a zajištění normálního fungování alespoň do doby ukončení vyjednávání mezi novými investory a financujícími bankami,“ uvedl Samec.

Podle mluvčího má výrobce obráběcích strojů k dispozici nabídky investorů na poskytnutí úvěrového financování a kapitálový vstup. Tyto kroky jsou ale podmíněny souhlasem úvěrujících bank.

Problémy se vyjevily v srpnu

Krizové vedení se v pondělí sešlo se zaměstnanci Kovosvitu. Podle předsedy podnikových odborů Jiřího Ryzky nezbývá zaměstnancům nic jiného, než dále čekat. „Stále věříme, že vše dopadne dobře,“ uvedl Ryzka s tím, že v úterý odpoledne je čeká další kolo jednání.

Společnost momentálně dluží zhruba 700 milionů korun. Důvodem je přílišná závislost na ruském trhu. Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech, kde pracuje zhruba 770 lidí, vyšly najevo přibližně v polovině srpna. Se zaměstnanci jednalo tehdy nově zvolené vedení v čele s Fajmonem, předchozí management odstoupil na přelomu července a srpna během celozávodní dovolené.