Pokud zprostředkovatel dostane část provize jako zálohu a pojišťovací smlouva předčasně skončí, bude muset také poměrnou část této provize vrátit.
Vláda chce touto úpravou omezit negativní jevy na současném trhu pojištění. Jde hlavně o časté ukončování pojistných smluv a uzavírání nových smluv v prvních letech pojištění. Vede to k nízké hodnotě odkupného, které klient obdrží při předčasném ukončení pojištění, kde se tvoří finanční rezerva. Jde hlavně o investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění. Při předčasném ukončení smlouvy obdrží klient vyšší částku, uvedl už dříve Babiš.
Pojišťovny vidí v novele férové řešení
Opatření se původně mělo týkat pouze životních pojištění, v nichž se tvoří kapitálová rezerva pojištění, která se může vyplácet buď při pojistné události, dožití se určitého věku nebo při výplatě odkupného. Vláda však rozhodla, že se opatření bude týkat i rizikových pojistek.
Pojišťovny vnímají podle České asociace pojišťoven vládní novelu jako férové řešení, které motivuje zprostředkovatele k dlouhodobé péči o klienta a chrání jeho zájmy. Ředitel právního oddělení poradenské firmy Partners Vít Mikolášek ale řekl, že celá regulace pravděpodobně neodstraní z trhu takzvané přepojišťování, jen ho oddálí. Přinese podle něj jen klid pojišťovnám, které získají jistotu, že se jim v případě zániku pojistné smlouvy vrátí vyplacená odměna.
Podle dřívějšího vyjádření výkonného ředitele Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiřího Šindeláře je to ale důkaz, že nejde o klienta, ale o zájmy pojišťoven. Už dříve uvedl, že zprostředkovatelé budou novelou motivováni, aby u rizikového životního pojištění drželi smlouvu minimálně pět let, i když to pro klienta nebude výhodné. Změna zákona má vstoupit v účinnost první den třetího měsíce po vyhlášení novely ve sbírce.