Sklizeň chmele letos dává zapomenout na loňský propad

Pěstitelé chmele letos očekávají dobrý rok. Po loňském propadu by se měl vrátit na úroveň dlouhodobého průměru. Úrody jsou prodané až do roku 2018 a velký zájem je o žatecký poloraný červeňák. 

Video Události
video

Události: Úroda chmele bude letos dobrá

Na chmelnicích Žatecka se v těchto dnech začíná pracovat už od pěti hodin ráno. Někteří brigádníci tu tráví prázdniny, jiní dovolenou. Pro mnohé je to srdeční záležitost. Někdo to dělá hlavně z lásky ke chmelu a pivu, jiný si tak fyzickou prací odpočine od internetu. 

Nyní chmelaři spěchají. Je totiž teplo a vlhkko a hlávky jsou ohrožené plísní. „Snažíme se, aby sklizeň nebyla delší než 30 dní,“ říká Jaroslav Pokorný, vedoucí farmy Stekník, která má 130 hektarů chmele. 

Předseda Svaz pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda odhaduje letošní sklizeň na úrovni 6 tisíc tun. Ve srovnání s loňskem tak českého chmele bude víc. Minimálně o 1,2 tisíce tun.

Volný chmel ale na trhu jen tak nebude. Úroda českých pěstitelů je totiž prodaná až do roku 2018. „My máme uzavřenou smlouvu, která pokryje jak letošní, tak příští sezonu,“ říká ředitel Žateckého pivovaru Radek Vincík. 

Smlouva je jistota. Kdo ji nemá, nekoupí. Osmdesát procent chmele i letos půjde na vývoz a to hlavně do Japonska a Číny.