
Daňové kontroly a exekuce
Finanční správa tvrdí, že dlužníky varuje. Pokud však své resty nevyrovnají, nastupuje daňový exekutor se zajišťovacím příkazem. Tedy s možností exekuce majetku.
„Buď je (zajišťovací příkaz) okamžitě vykonatelný, a nebo může mít daňový poplatník tři dny na jeho uhrazení.“
Martin Janeček
Někdy i v okamžiku, kdy se daňový exekutor dostaví, dojde ihned k úhradě, říká koordinátor daňových exekutorů Pavel Petrovic. Jindy však dojde k zabavování majetku. Jen v Praze byl zabaven majetek v hodnotě 680 milionů korun.
Počet exekučních příkazů stoupl od ledna do července o sedm a půl tisíce. A oproti roku 2014 dokonce o 17,5 tisíce. Ministerstvo financí tvrdí, že přísnější daňové kontroly mají výrazný vliv i na celkový výběr daní. A to nejen na výběr z daně z přidané hodnoty, ale také na inkaso daně z příjmu firem.
Jen za loňský rok vymohla finanční správa na daňových nedoplatcích skoro 12 miliard. To je o tři čtvrtě miliardy lepší číslo než v roce 2014.
A vyšší výběr daní pokračuje i letos.
Za vyšší výběr daní teď vládu pochválil i prezident Miloš Zeman. „Boj proti daňovým únikům je samozřejmě spojen s rychlým růstem ekonomiky. Takže dohromady vzniká synergický efekt,“ uvedl.
Příliš drsný postup?
Podle některých podnikatelských svazů je ale v některých případech finanční správa při posuzování toho, co je daňový nedoplatek, až příliš přísná. „Je pravda, že ta přísnost se může někdy přelít i do určité míry šikany. Někdy nestačíme kroutit hlavou,“ uvedl šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.
Ekonomický expert ODS Jan Skopeček pak říká, že k nim „ze strany podnikatelů doléhají hlasy, že ten tlak ze strany finančních úřadů je nadprůměrný, že otravuje, že komplikuje život“.
Janeček tomu oponuje vyjádřením, že se zaměřují na karuselové a podvodné podnikání. Také díky lepšímu výběru daní stát letos zatím hospodaří s přebytkem více než 75 miliard korun. A přísné kontroly daňových nedoplatků včetně daňových exekucí budou pokračovat.