Češi patentují své vynálezy většinou doma, zahraničí je neláká

Čeští vynálezci si patentují většinu technických vynálezů skoro výhradně na domácím trhu. Mezinárodní ochranu jich loni získalo jen asi sto třicet. Přitom právě patent ve více státech je cennější i pro případné investory. Usnadnit mezinárodní přihlašování chce nově vznikající Visegrádský patentový institut. Vynálezcům a firmám umožní podávat přihlášky v češtině. A ušetří jim také za poplatky za rešerše.

Video Události: Češi patentují své vynálezy pouze doma
video

Události: Češi patentují své vynálezy pouze doma

Čeští inovátoři a vynálezci můžou na patenty a ochranné známky v zahraničí čerpat dotace. A to až do jednoho milionu korun. Ani to ale mnohé vynálezce nemotivovalo k tomu, si o zahraniční patent požádat.

Získat ochranu pro české vynálezy může trvat roky a stát desítky tisíc korun. Firmám ale chce pomáhat Visegrádský patentový institut. Například zahraniční přihlášky umožní podávat nově v češtině, to popsal předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl. „Přihlašovatel ušetří na poplatcích za mezinárodní rešerši. A to konkrétně 40 procent z poplatku, který činí 1875 eur,“ uvedl.

Patent platí 20 let, pak se musí řešit, co dál 

Některé firmy ale patenty mají. Například firma z Vysočiny, která vyrobí všechny díly a sestavuje z nich sekačku, má na svůj podvozek patent již několik let. Sekačku trvá sestavit asi měsíc a unikátnost popisuje Lubomír Dvořák, jednatel firmy Dvořák – svahové sekačky . „Je to v tom, že jednotlivá kola se otáčejí kolem své osy o 360 stupňů. Problém ale je v tom, že ta patentová ochrana trvá pouze dvacet let a nám už se téměř ten čas blíží,“ řekl. 

Ročně vyrobí asi pět set strojů. Většinu odeberou zákazníci ze zahraničí. Právě proto mají legální monopol na výrobu nejen pro Českou republiku a Evropu, ale i pro Spojené státy, Kanadu nebo třeba Japonsko. Na to, až jejich technické řešení budou smět využít i případní konkurenti, se firma zatím nepřipravuje.