Číně se v zahraničním obchodě nedaří. Klesá vývoz i dovoz

Čínský vývoz i dovoz klesly minulý měsíc více, než se čekalo. Světová poptávka vázla, navíc vyhlídky na jednom z největších čínských exportních trhů – v Británii – jsou po přelomovém referendu temnější. Propad importu pak naznačuje, že účinky série kroků na podporu čínské ekonomiky zřejmě vyprchávají. Čínský celní úřad podle agentury Reuters uvedl, že situace v zahraničním obchodu bude letos vážná.

Vývoz z Číny se v červnu snížil meziročně o 4,8 procenta a dovoz do Číny klesl o 8,4 procenta. Propad je v obou případech horší než očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 4,1 procenta, respektive o pět procent.

Přebytek zahraničního obchodu se v červnu snížil na 48,11 miliardy dolarů z květnové úrovně 49,98 miliardy USD. Za celé první pololetí letošního roku se čínský export snížil o 7,7 procenta.

„Světová ekonomika stojí před řadou nejistot. Je to například brexit, očekávání ohledně zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou, kolísavost na mezinárodních finančních trzích, geopolitická situace, hrozba terorismu… tyto (faktory) zasáhnou důvěru spotřebitelů a investorů po celém světě a budou brzdit zahraniční obchod,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí celního úřadu Chuang Sung-pching. „Domníváme se, že situace v zahraničním obchodu Číny zůstane v tomto roce špatná a složitá. Tlak je stále relativně velký,“ uvedl také.

Vývoz do USA klesl v červnu meziročně o desetinu a vývoz do Evropské unie se snížil o 3,6 procenta. Spojené státy a EU jsou dvěma největšími exportními trhy Číny.

Data ale také ukazují, že čínský export oceli byl druhý nejvyšší v historii. To naznačuje jednak skomírající domácí poptávku, ale také možné další spory s hlavními obchodními partnery Číny. Evropská unie a Čína se již ve středu nicméně dohodly na vytvoření pracovní skupiny, která bude sledovat a prověřovat údaje o čínském vývozu a dovozu oceli. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v závěru dvoudenního summitu EU-čína prohlásil, že skupina zjistí, zda je rozhodnutí přijatá čínskou vládou možné „skutečně ověřit“.

EU chce po Číně konkrétní čísla k oceli

„Chceme kontrolovat čísla,“ uvedl Juncker podle webu euobserver.com. Šéf unijní exekutivy podle agentury AP rovněž řekl, že existuje jasné pojítko mezi nadměrnými kapacitami v čínské výrobě oceli a přidělením statusu tržní ekonomiky Číně.

Evropská komise musí o přidělení tohoto statusu rozhodnout do prosince. Jeho udělení by omezilo pravomoci EU na uvalení cel na příliš levný dovoz z Číny a mohlo by vést ke zvýšení čínského dovozu.

Evropští oceláři viní Čínu z prodeje za dumpingové ceny. V únoru varovali, že status tržní ekonomiky pro Čínu by znamenal existenční ohrožení pro evropský ocelářský průmysl. Čína, kde se vyrábí polovina světové oceli, loni vyvezla rekordních 112 milionů tun, což odpovídá produkci v celé Severní Americe. Obvinění z prodeje za dumpingové ceny na vývozních trzích země odmítá.