Antimonopolní úřad schválil prodej strojírny Žďas, koupí jí čínská CEFC Group

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej strojírny Žďas čínské CEFC Group. Transakci povolil ve zjednodušeném řízení. Řekl to předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Jde zatím o jednu z největších čínských akvizicí v České republice. Žďas dosud patřil do slovenské skupiny firem Železiarne Podbrezová Group.

Čínská investiční skupina CEFC Europe do března v Česku investovala dvacet miliard korun, na další akvizice měla připravenou ještě zhruba stejnou částku. Čínská skupina bude nově kontrolovat výlučně nejen Žďas, ale i jeho dceřiné společnosti TS Plzeň a pobočku v Německu.

Strojírenský a metalurgický podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou utržil předloni za vlastní výrobky, služby a zboží 2,98 miliardy korun. V porovnání s předcházejícím rokem to byla částka nižší zhruba o 0,9 procenta. Žďas se zaměřuje na výrobu tvářecích strojů, kovacích lisů, zařízení na zpracování šrotu a válcovaných výrobků, vyrábí odlitky, výkovky, ingoty a nástroje především pro automobilový průmysl.

Čínský investor CEFC letos například zvýšil podíl v letecké společnosti Travel Service na 49,92 procenta, od konce loňského září měl ve firmě desetinu. Firma v uplynulých měsících získala například 60 procent ve fotbalové Slavii, majoritu ve firmě na výrobu nápojů Lobkowicz Group, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Má také získat padesátiprocentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group, kupuje i devadesátiprocentní podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia.cz.

  • CEFC byla založena v roce 1980 a dnes je šestou největší soukromou firmou v Číně.
  • Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.
  • Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Spojených arabských emirátech, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.