Sazka loni zvýšila čistý zisk téměř o sto procent

Loterijní společnost Sazka loni zvýšila čistý zisk meziročně o 94 procent na 994,5 milionu korun. Tržby firmy vzrostly o 23 procent na 11,3 miliardy korun. Za úspěchem Sazky jsou podle generálního ředitele Roberta Chvátala zejména investice do nových produktů i do distribuční sítě, která je největší v České republice.

„V minulosti byly hospodářské výsledky Sazky silně spjaty s úspěšností Sportky, nám se daří tuto přímou úměru stále snižovat,“ uvedl generální ředitel Robert Chvátal. Podíl Sportky na celkových tržbách je stále dominantní, nicméně například Eurojackpot a stírací losy tvoří dohromady přibližně čtvrtinu loterních tržeb Sazky, dodal.

Předběžné výsledky za první pololetí letošního roku podle generálního ředitele naznačují, že letos by tržby firmy měly vzrůst zhruba o šest až sedm procent. „Počítali jsme s výraznějším růstem, ale přibrzdí nás o tři procentní body vyšší loterní daň, která zapříčiní pokles provozního zisku přibližně o 150 milionů korun,“ doplnil Chvátal.

Výrazný vliv na hospodaření Sazky v dalších letech bude mít podle ředitele nový loterní zákon, který začne platit od příštího roku. Nyní je možné loterní hry, jako jsou Sportka a Eurojackpot, hrát pouze prostřednictvím terminálové sítě Sazky. Od ledna 2017 bude možné tyto hry nabízet i na internetu. „Díky nové legislativě budeme moci oslovit nové zákazníky a zároveň lépe cílit na ty současné. Očekáváme také novou konkurenci, kterou zákon určitě přinese. Věřím, že regulátor bude striktně bojovat proti nelegálním provozovatelům her, a zajistí tak rovné tržní podmínky,“ uvedl Chvátal.

Video 90’ ČT24 - Fungování výchovných ústavů
video

Losy dostanou digitální podobu

Losy dostanou digitální podobu

„Těšíme se na to, že budeme pracovat s konkrétním zákazníkem, který je registrován. Místo tradičního pojetí to bude v chytrém telefonu. I přes mobilní a chytrý telefon bude možné pokusit štěstí a vsadit si svá čísla. A nejedná se jen o číselné loterie, ale i losy mohou dostat digitální podobu. Místo toho, abyste setřela stírací plochu, můžete setřít displej,“ uvedl Chvátal.

 

Celkově Sazka ve všech hrách vyplatila přes 25 milionů výher v hodnotě přesahující šest miliard korun. Historicky nejvyšší výhru 2,466 miliardy korun si loni v květnu ve hře Eurojackpot připsal sázející z Pardubického kraje.

„Nová“ Sazka se snaží podle svého ředitele Chvátala orientovat na zákazníka a ne tlačit produkty, které měla po mnoho let. „To portfolio se velmi rozšířilo, protože jsme přivedli na trh Eurojackpot. Například v kategorii stíracích losů je to velká změna, kdy nemusíte vyhrát ani peněžitou cenu ale zážitek,“ vysvětluje Chvátal.