Microsoft koupí sociální síť LinkedIn za rekordní částku 26,2 miliardy dolarů

Microsoft chystá největší obchod v technologické branži. Americký softwarový gigant plánuje převzít internetovou profesní sociální síť LinkedIn za zhruba 26,2 miliardy dolarů (629,3 miliardy korun). Transakce by měla být dokončena ještě letos, přičemž Microsoft získá firmu, která se zaměřuje na odborně kvalifikované pracovníky a uchazeče o práci.

Video Zprávy v 16
video

Nákup LinkedInu je pro Microsoft logickým krokem

Microsoft zaplatí za každou akcii LinkedIn 196 dolarů. To je téměř 50 procent nad páteční závěrečnou cenou na burze v New Yorku.

Oznámení o koupi okamžitě ovlivnilo ceny akcií LinkedInu, které v premarketu vyletěly o 46 procent.

LinkedIn si ponechá svou značku i nezávislost. Generálním ředitelem zůstane Jeff Weiner, který bude podávat zprávy šéfovi Microsoftu Satyovi Nadellovi. „Vždy jsem LinkedIn velmi obdivoval,“ uvedl Nadella. Microsoft přitom věří, že akvizice přinese nové příležitosti jak pro síť LinkedIn, tak pro Microsoft, například pro jeho kancelářský software Office, který má zhruba 1,2 miliardy uživatelů. LinkedIn uvádí, že měl v prvním čtvrtletí celosvětově zhruba 433 milionů uživatelů.

Největší nákup v historii sektoru

V historii jde o největší nákup, co se týče technologických firem. Dosavadní rekord držela od roku 2001 americká Hewlett-Packard, která v září toho roku koupila za 25 miliard dolarů (zhruba 595 miliard korun) svého konkurenta Compaq Computer. Pokud ale započítáme i obchody mediálních gigantů, ten největší se odehrál za 164 miliard dolarů (3,9 bilionů korun), kdy došlo ke spojení internetové společnosti America Online a mediálního gigantu Time Warner.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Firma ale čelí negativním dopadům poklesu na trhu s osobními počítači, který omezuje poptávku po operačním systému Windows.

Microsoft má za sebou několik velmi zajímavých a ne vždy povedených nákupů. Nejvíce se hovořilo o jeho spojení s finskou Nokií. Tu koupil za 5,44 miliard dolarů (zhruba 129 miliard korun) v době, kdy společnost výrazně ztrácela na poli chytrých telefonů.

Redaktor serveru Živě.cz Jakub Čížek říká, že LinkedIn je pro Microsoft logickou akvizicí. „Pokud by měl někdo koupit LinkedIn, tak právě Microsoft. Ideálně to pasuje do jeho portfolia. Microsoft se soustředí na podnikovou sféru a podniková sféra je právě to hlavní, co vydělává Microsoftu. Už dávno to není spotřebitelská sféra,“ popsal nákup Čížek.