Ceny v průmyslu dále klesají, nečekaně hluboko se propadají i ty v zemědělství

Ceny průmyslových výrobců v Česku v dubnu dál zrychlily meziroční pokles na 4,7 procenta po snížení o 4,5 procenta v březnu, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ještě výrazněji se však nečekaně propadly ceny v zemědělství. Růst naopak zaznamenaly stavebnictví a tržní služby. V březnu klesly dovozní i vývozní ceny, uvedl ČSÚ.

„Klíčovým důvodem tohoto deflačního vývoje, který je momentálně příznačný pro všechny země EU, byly v dubnu i nadále nízké ceny pohonných hmot,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Česká národní banka podle něj na zrychlující se pokles cen v průmyslu zatím pravděpodobně reagovat nebude. „Předpokládá, že deflační tlaky se v oblasti pohonných hmot ve druhé polovině roku začnou vytrácet, ruku v ruce s odezněním efektu meziročního srovnání,“ dodal.

Cenový vývoj v tuzemské ekonomice zůstane tak podle analytiků nadále utlumený. „Průměrná inflace by tak v letošním roce měla dosáhnout zhruba 0,8 procenta a ačkoli v dubnu nad očekávání vzrostla na 0,6 procent, v následujících měsících by nebyl překvapující její další pokles blíže k nulovým hranicím. Stále se však jedná zejména o nabídkové faktory, které ceny tlačí níže, jako potraviny, pohonné hmoty či kovy, a není tak důvod, aby ČNB na tento vývoj reagovala,“ říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

V průmyslu se proti loňsku snížily například o 9,1 procenta ceny chemických látek a výrobků, těžba a dobývání zlevnily o sedm procent a obecné kovy a kovodělné výrobky o šest. Naopak růst zaznamenaly ceny vody, její úpravy a rozvody, a to o 1,6 procenta.

Ještě výraznější zrychlení propadu cen zaznamenalo zemědělství. Ceny výrobců meziročně klesly o 7,2 procenta proti březnovému snížení o 4,6 procenta. Ceny v rostlinné výrobě po osmi měsících růstu klesly o 3,9 procenta. V živočišné výrobě se snížily o 11,3 procenta.

„Na výrazném propadu celkových zemědělských cen nic nemění ani o 23,1 procenta meziročně vyšší ceny zeleniny a o 46 procent vyšší ceny brambor,“ konstatuje ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Koruna by na vývoj reagovat neměla

Naproti tomu ceny stavebních prací se zvýšily o 1,2 procenta po březnovém růstu o 1,3 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zaznamenaly růst o 0,2 procenta, zatímco v březnu stagnovaly.

„U cen služeb jsme zvýšení zaznamenali, nicméně v rámci spotřebitelských cen tento trend rozhodně vidět není. Koruna by se měla i nadále držet v těsné blízkosti kurzového závazku, kam ji mimo jiné táhne velmi dobrá vnější výkonnost české ekonomiky,“ potvrzuje Zeisel.

V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu a stavebnictví shodně stouply o 0,1 procenta a ceny tržních služeb o 0,6. Ceny zemědělských výrobců o tři procenta klesly.

Statistici zveřejnili také vývoj cen v zahraničním obchodu za březen. Meziročně ceny vývozu klesly o čtyři procenta, zejména kvůli snížení cen strojů a dopravních prostředků o 2,4 procenta. Ceny dovozu klesly o 5,9 procenta při propadu cen minerálních paliv o 34,1 procenta.